• rozwiń
  • WIG20 2221.45 -0.38%
  • WIG30 2524.47 -0.28%
  • WIG 58646.88 -0.35%
  • sWIG80 11601.73 -0.03%
  • mWIG40 3796.37 -0.04%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:20

Dostosuj

Protest wielkopolskich producentów żywca

Protest wielkopolskich producentów żywca
Foto: TVN24 Foto: Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom trzody chlewnej

Kombajny i ciągniki blokują drogi w Wielkopolsce. Producenci żywca protestują przeciwko niskim cenom skupu, wysokim kosztom produkcji i niekontrolowanemu importowi mięsa z kraju UE.

Jeden z organizatorów protestu, Andrzej Tułaza, powiedział, że sytuacja rolników jest dziś dramatyczna, ponieważ każdy producent musi dołożyć z własnej kieszeni do jednego tucznika od 80 do 120 zł.
- To rezultat cen pasz, które w tym roku wzrosły do niebotycznych wysokości - podkreślił.

"Rząd nic nie wie"

Rolnicy uważają, że import taniego mięsa do Polski z krajów UE musi być w tych państwach dotowany.
- Nasz rząd nawet nie wie, ile tego mięsa trafia na polski rynek i jakiej jest ono jakości - powiedział jeden z rolników.

Na spadkową tendencję cen skupu trzody chlewnej i bydła zwrócili uwagę w końcu ubiegłego miesiąca eksperci resortu rolnictwa. Według danych ministerstwa, od 29 października do 4 listopada za żywiec wieprzowy płacono średnio 3,35 zł za kilogram, tj. o około sześć proc. mniej niż przed rokiem.

Jak na razie za protest płacą kierowcy

Producenci żywca, którzy przyjechali ciągnikami i kombajnami i poruszają się po drogach w grupach kilku pojazdów, które jadą od siebie w odległości ok 200 metrów. Blokują drogę krajową nr 11 w miejscowości Jarocin oraz drogę krajową nr 5 Poznań - Wrocław, w rejonie Kościan i Głuchowa. Powoduje to korki na całej trasie protestu. Samochody poruszają się z prędkością 10-15 km/h.

Na drodze nr 5 Poznań-Wrocław najtrudniejsza sytuacja jest na odcinku Rydzyna-Augustów. Trudności są także na odcinku Leszno-Rawicz, pod Kościanem i pod Stęszewem, gdzie pojawiło się w sumie 66 ciągników. Problemy na drogach wystąpią też prawdopodobnie podczas powrotu rolników do swoich domów.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane