• rozwiń
  • WIG20 2201.63 +0.41%
  • WIG30 2501.92 +0.37%
  • WIG 58172.36 +0.33%
  • sWIG80 11646.38 +0.58%
  • mWIG40 3808.45 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:10

Dostosuj

Proszą się o pożar?

Proszą się o pożar?
Foto: TVN24 Foto: Przed miesiącem niemal doszczętnie spłonęły Zakłady Mięsne w JBB w Łysych

Zakłady spożywcze są zagrożone pożarami - ostrzegają eksperci na łamach "Pulsu Biznesu". Powód? W szybko i małym kosztem stawianych obiektach inwestorzy rezygnują z systemów gaśniczych.

Po niedawnych pożarach w dwóch zakładach mięsnych: JBB i Mysław, zarówno firmy ubezpieczeniowe jak i właściciele firm spożywczych wzięli pod lupę stan ochrony przeciwpożarowej w podobnych budynkach.

Lekkie i łatwopalne

Wnioski? Zakłady branży spożywczej są narażone na pożary i to nie z powodu profilu produkcji lecz ich lekkiej konstrukcji.

Jej podstawą są panele z rdzeniem ze spienionych tworzyw sztucznych.

- Szkody pożarowe, jakie wydarzyły się ostatnio w branży spożywczej, wskazują, iż konstrukcje te miały znaczący wpływ na ich rozmiary - mówi Robert Kurzac, dyrektor departamentu zarządzania ryzykiem w AXA Polska. I wyjaśnia: - Takie obiekty mogą być skutecznie chronione przy zastosowaniu odpowiednich systemów gaśniczych. Jednak inwestor rezygnuje z takich instalacji, aby obniżyć koszty.

Za granicą nie ubezpieczają

W Wielkiej Brytanii - jak pisze "PB" - z powodu pożarów ubezpieczyciele zaostrzyli wymogi wobec branży spożywczej. Od kilku lat znalezienie ubezpieczenia dla obiektu wykonanego z użyciem paneli z rdzeniem polistyrenowym jest praktycznie niemożliwie. - W Polsce z powodu silnej konkurencji między ubezpieczycielami kwestia konstrukcji obiektów jest marginalizowana - mówi Kurzac.

Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności nie wierzy, że firmy spożywcze nie dbają należycie o ochronę przeciwpożarową i oszczędzają na systemach gaśniczych. - Poza tym prawo przeciwpożarowe jest w Polsce dość ostre - podkreśla.

mac//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane