• rozwiń

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. 4You Airlines

Jest śledztwo ws. 4You Airlines Odtwórz: Jest śledztwo ws. 4You Airlines
Foto: 4YOUAirlines.com | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła w piątek śledztwo ws. 4You Airlines | Video: Jest śledztwo ws. 4You Airlines

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła w piątek śledztwo ws. 4You Airlines. Zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez tę spółkę złożyli w prokuraturze Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz UOKiK.

4You Airlines to firma, która sprzedawała bilety lotnicze bez licencji przewoźnika lotniczego. Taką licencję wydaje Urząd Lotnictwa Cywilnego. Spółka zawiesiła sprzedaż w poniedziałek.

Dwa wnioski

Zdaniem ULC osoby kierujące 4You Airlines mogły doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem spółki tj. przestępstwa z art. 286 par. 1 Kodeksu Karnego (oszustwa), a także podjęciu przez spółkę działalności gospodarczej jako przewoźnik lotniczy bez wymaganej koncesji i certyfikatu tj. przestępstwa z art. 211 ust. 10 ustawy Prawo lotnicze.

W ub. tygodniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do prokuratury wniosek o zbadanie działalności firmy pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa.

Bez licencji i samolotów

"Spółka na przełomie lipca i sierpnia br. rozpoczęła sprzedaż biletów lotniczych za pośrednictwem strony internetowej, sugerując, że jest przewoźnikiem lotniczym, który rozpocznie loty 3 listopada br. Z informacji, jakie UOKiK uzyskał z Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, iż przedsiębiorca nie jest przewoźnikiem lotniczym, ponieważ nie otrzymał wymaganych prawem dokumentów: certyfikatu, koncesji oraz upoważnienia na wykonywanie przelotów na oferowane kierunki" - poinformował UOKiK.

Urząd ustalił też, że nie jest możliwe ich uzyskanie przez przedsiębiorcę przed 3 listopada 2014 roku.

W opinii UOKiK nieprawdziwe mogą być również zamieszczone na stronie internetowej przedsiębiorcy informacje na temat floty, jaką dysponuje. "Spółka informuje, że leasinguje samoloty od ukraińskiego przewoźnika Yanair. Tymczasem z informacji uzyskanych przez urząd wynika, że żaden polski przewoźnik lotniczy nie ma zgody na eksploatację statków powietrznych tego przewoźnika, a 4You Airlines nie ma uprawnień do zawarcia umowy leasingu samolotów" - dodał UOKiK.

W dniu 26 września 2014 r. w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wszczęte zostało śledztwo o sygn. VI Ds 290/14 w sprawie doprowadzenia w krótkich odstępstwach czasu z góry powziętym zamiarem, w okresie od 12 sierpnia 2014 r. do chwili obecnej w Warszawie szeregu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w nieustalonej dotąd kwocie poprzez podejmowanie przez osoby działające w imieniu i na rzecz 4 YOU Airlines Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie działalności gospodarczej w zakresie transportu lotniczego poprzez sprzedaż i oferowanie do sprzedaży bądź płatną rezerwację za pośrednictwem serwisu transakcyjnego na stronie www.4youairlines.com.pl usług przelotów regularnych, które miały być realizowane począwszy od dnia 3.11.2014 r. na trasach z Portów Lotniczych w Łodzi i Rzeszowie do różnych punktów przeznaczenia na terenie Europy, a nadto do Portu Lotniczego w Tel Avivie i wprowadzenie osób nabywających te usługi w błąd co do posiadania przez 4 YOU Airlines Sp. z o.o. certyfikatu przewoźnika AOC w zakresie przewozów dużymi statkami powietrznymi, koncesji na przewóz lotniczy oraz zezwolenia na wykonywanie lotów do Izraela objętych ograniczonym prawami przewozowymi, a nadto wprowadzenie w błąd co do przysługiwania 4 YOU Airlines Sp.  z o.o. prawa do wykonywania tych przewozów za pomocą dwóch statków powietrznych Airbus A320, leasingowanych od ukraińskiego przewoźnika Yanair, tj.  czyn z art. 286 § 1 kk w zb. z art. 211 ust. 1 pkt. 10a Ustawy z dnia 3.07.2002 r. Prawo Lotnicze w związku z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 kk.

Osoby pokrzywdzone w powyższej sprawie mogą składać zawiadomienia o przestępstwie: pisemnie w biurze podawczym Prokuratury Okręgowej w Warszawie przy ul. Chocimskiej 28, pisemnie za pośrednictwem poczty, pisemnie lub ustnie w każdej komendzie i komisariacie Policji oraz w każdej prokuraturze rejonowej i okręgowej na terenie całego kraju.

Wszystkie zawiadomienia zostaną dołączone do niniejszej sprawy o sygn. VI Ds 290/14.

Komunikat Prokuratury Okręgowej w Warszawie

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane