• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Prokuratorzy zajrzą do banków

Prokuratorzy zajrzą do banków
Foto: TVN24 Foto: Do wzięcia jest 100 milionów złotych

MSWiA przygotowuje nowelizację prawa bankowego - dowiaduje się "Rzeczpospolita". Zgodnie ze zmianami, śledczy będą łatwiej mogli zaglądać do kont bankowych osób, których będą dotyczyć dochodzenia.

Jak pisze "Rz", prokuratorzy przekonują, że ta nowelizacja jest bardzo potrzebna, bo teraz wgląd w konta podejrzanych przedsiębiorców jest utrudniony. Po wprowadzeniu zmian banki będą musiały przekazywać prokuratorom informacje o firmach prowadzonych przez osoby fizyczne, które formalnie nie są jeszcze podejrzanymi. Teraz prawo chroni takie osoby, a prokuratorzy mogą oglądać konta osób jedynie podejrzanych.

Dziennik przekonuje, że nowe prawo pozwoli na skuteczną walkę np. z mafiami paliwowymi, które wykorzystują w swej przestępczej działalności podstawione osoby, tzw. słupy. – Taka przestępcza sieć podmiotów

O szerszym dostępie prokuratury do danych bankowych można pomyśleć dopiero wtedy, gdy zostanie ona odpolityczniona

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich

gospodarczych bywa też wykorzystywana do legalizacji lewego paliwa, np. dzięki fikcyjnym fakturom sprzedaży benzyny czy oleju napędowego – tłumaczy „Rz” prokurator Bartłomiej Miklaszyński.

Autorzy nowelizacji uspokajają, że nie naruszy ona praw obywatelskich: – Obowiązek udzielania przez bank informacji będzie się rozciągał wyłącznie na sferę publiczną związaną z działalnością gospodarczą danej osoby – zapewniają.

Jednak bankowcy mają wątpliwości: – O szerszym dostępie prokuratury do danych bankowych można pomyśleć dopiero wtedy, gdy zostanie ona odpolityczniona. A nawet wówczas zapewnienie dostępu do wszystkich informacji już na etapie postępowania wydaje się zbyt daleko idącym uprawnieniem. Banki i ich klientów łączy bowiem szczególny rodzaj stosunków oparty na zaufaniu – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane