• rozwiń

Projekt zmian w emeryturach mundurowych w styczniu

Projekt zmian w emeryturach mundurowych w styczniu
Foto: TVN24 Foto: Jakie emerytury dla mundurowych?

Do 10 stycznia rząd zamierza opracować projekt nowych zasad emerytur mundurowych - zapowiedział minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki po kolejnej turze rozmów ze związkami.

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyło się dziś spotkanie związkowo-rządowego zespołu ws. reformy systemu emerytalnego służb mundurowych.

W pierwszym po wyborach parlamentarnych spotkaniu uczestniczyli: przewodniczący zespołu, minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, szef MON Tomasz Siemoniak, a także przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Zrzesza ona związki zawodowe policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa.

- Chcielibyśmy opracować i przedstawić projekt ustawy emerytalnej służb mundurowych do 10 stycznia, a następnie skierować go do konsultacji społecznych. Mamy nadzieję, że pod koniec stycznia lub na początku lutego projekt trafi do parlamentu, tak, by w pierwszej połowie 2012 ustawa trafiła na biurko prezydenta i aby najpóźniej 1 stycznia 2013 nowe przepisy zaczęły obowiązywać - powiedział po spotkaniu dziennikarzom szef MSW.

Odrębny system

Podkreślił, że zmiany w systemie emerytalnym będą dotyczyły wyłącznie funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie ustawy oraz że zostanie zachowany odrębny system emerytalny służb mundurowych. Mundurowi pełniący służbę w dniu wejścia w życie ustawy będą mieli zagwarantowane prawo wyboru pomiędzy obowiązującym a nowym systemem.

Warunki zaproponowane przez stronę rządowa to 25 lat służby i ukończenie 55. roku życia. - Dopiero połączenie 25 lat stażu służby i 55 lat wieku daje prawo do emerytury. Chcemy, aby nowi funkcjonariusze i żołnierze pracowali dłużej w służbie dla państwa - podkreślił Cichocki.

Szef MSW poinformował, że podstawa przyszłej emerytury będzie wyliczana z trzech wybranych lat, a nie tak jak dziś od wysokości ostatniej pensji. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji. Związkowcy chcą, by ten wskaźnik został podniesiony do 85 proc.

Stałe podwyżki

Cichocki był też pytany o podwyżki dla funkcjonariuszy. Podczas expose premier Donald Tusk zapowiedział podwyżki od lipca 2012 po ok. 300 zł (brutto) dla każdego policjanta i każdego żołnierza. - Od połowy roku podwyższone będzie uposażenie dla policjantów i dla żołnierzy. To już będzie stała pozycja w budżecie także na koleje lata - powiedział Cichocki.

Jak dodał, budżet na 2012 r. jest bardzo trudny i musi być bardzo oszczędny. - Dlatego tych pieniędzy w budżecie na nowy roku nie było na podwyżki dla wszystkich służb - tłumaczył Cichocki. Zapowiedział, że MSW dokona analizy budżetów Straży Granicznej i straży pożarnej na 2012 r. - Spróbujemy poszukać ewentualnej podwyżki. Efekty tej analizy przedstawię przedstawicielom związków w połowie stycznia. Być może uda nam się coś wypracować bez konieczności zwiększenia deficytu budżetu na rok 2012 - powiedział.

"Pewne rozbieżności"

Jak powiedział dziennikarzom przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda, w dalszym ciągu są pewne rozbieżności w kwestii reformy emerytur mundurowych. - W związkach zawodowych będziemy rozmawiali o tych propozycjach i kalendarzu prac. Brakuje tutaj elementu motywacyjnego, brak możliwości łączenia emerytury i renty. To są te rozwiązania, na które związki zawodowe nie wyrażają zgody - powiedział Duda.

Przewodniczący Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej Mariusz Tyl zaznaczył, że w związku z wciąż niejasną sytuacją coraz więcej mundurowych odchodzi ze służby. - Chcąc dawać jednym, zapomina się o innych - to nie jest w porządku. Dla Straży Granicznej, Służby Więziennej i straży pożarnej jest to dyskryminacja - powiedział Tyl. Nie wykluczył protestów, jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie emerytur i podwyżek.

Długie rozmowy

Nad reformą mającą prowadzić m.in. do wydłużenia aktywności zawodowej służb podległych MSW i żołnierzy strony pracują od grudnia 2010 roku. Jak dotąd strony porozumiały się co do tego, że nowe zasady mają objąć osoby wstępujące do służby i że funkcjonariusze mają nabywać prawo do emerytury po 25 latach służby, a nie tak jak dziś - po 15 latach.

W toku prac strona rządowa zaproponowała, aby nowo wstępujący do służby nabywali uprawnienia emerytalne po przepracowaniu 25 lat i po ukończeniu 55. roku życia. Związkowcy nie zgadzają się jednak z tą propozycją. Są w stanie zaakceptować wariant - 25 lat służby i po ukończeniu 50. roku życia.

Po 15 latach pracy

Obecnie emerytura mundurowa przysługuje po 15 latach służby bez względu na wiek. Zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi ona 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.

Prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy mają funkcjonariusze: policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, BOR, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane