• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Projekt ignalińskiej elektrowni opóźniony

Projekt ignalińskiej elektrowni opóźniony
Foto: TVN24 Foto: Nowa elektrownia ma powstać do 2015 roku

Latem powstanie polsko-litewsko-łotewsko-estońska spółka, która wybuduje elektrownię atomową w Ignalinie. Taką zapowiedź złożył w wywiadzie dla Litewskiego Radia premier tego kraju Gediminas Kirkilas. Przyznał jednocześnie, że realizacja planów opóźnia się.

- Sądzę, że już latem będziemy w stanie to zrobić - powiedział na antenie rozgłośni. Przyznał jednocześnie, że postępy w projekcie nie idą tak dobrze, jak oczekiwano. - Być może w realizacji planów jesteśmy spóźnieni już o kilka miesięcy - wyjaśnił.

W dalszej części rozmowy Kirkilas podkreślił, partnerzy Litwy nie stawiają żadnych warunków i wyrażają zainteresowanie jak najszybszą realizacją tego projektu.

Stara Ignalina podziała dłużej?

W Brukseli już się nie mówi, że nie ma możliwości przedłużenia pracy elektrowni, że Litwa powinna wywiązać się ze swego zobowiązania. Mówi się, że należy znaleźć jakieś prawne, czy inne rozwiązanie w sprawie możliwości przedłużenia pracy do 2012 roku

Gediminas Kirkilas

Litewski premier ocenił ponadto, że zwiększają się szanse Litwy na przedłużenie pracy Ignalińskiej Elektrowni Atomowej. W umowie akcesyjnej Litwa zobowiązała się wobec UE, że wyłączy ignalińską siłownię w 2009 roku. Obecnie Litwini zabiegają w Brukseli o przedłużenie pracy elektrowni do czasu uruchomienia nowej siłowni. - W Brukseli już się nie mówi, że nie ma możliwości przedłużenia pracy elektrowni, że Litwa powinna wywiązać się ze swego zobowiązania. Mówi się, że należy znaleźć jakieś prawne, czy inne rozwiązanie w sprawie możliwości przedłużenia pracy do 2012 roku - powiedział premier.

Nowa siłownia w Ignalinie ma powstać do 2015 roku. Rosjanie twierdzą, że siłownia w obwodzie kalinigradzkim będzie uruchomiona w latach 2012-2015.

prm/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane