• rozwiń

Program komputerowy "rozpracuje układ"

Program komputerowy "rozpracuje układ"
Foto: TVN24 Foto: Komputer pokaże kto, z kim - i dlaczego...

Warszawska spółka informatyczna Pentacomp, bazując na czeskim oprogramowaniu, wprowadza na rynek system analizy powiązań na podstawie dokumentów, który znajdzie ich wypadkową i nakieruje na wnioski.

Czeski system wyprodukowany przez spółkę Tovek nie tylko od lat wyszukuje i analizuje treści dokumentów, ale również logicznie kojarzy ze sobą informacje w nich zawarte. Warszawska spółka przystosowała ten program do polskich potrzeb. Ma polskie menu, polskie reguły leksykalne, trwają także prace nad polskim słownikiem synonimów.

Jak opisuje Kamil Białkowski, dyrektor Centrum Rozwiązań Biznesowych spółki Pentacomp, system może być traktowany jako bardzo szybka wyszukiwarka o ogromnych możliwościach zadawania złożonych zapytań. Ale nie tylko: zdaniem Białkowskiego sprawdza się też w analizie kryminalnej i tam, gdzie z wielu informacji trzeba szybko wydobyć dane na temat osób, firm i ich powiązań - a więc w bankach, policji, służbach specjalnych czy IPN.

System raczej nie dla hobbystów

- System potrafi przeanalizować nawet miliony dokumentów - ocenia Białkowski. - Nie tylko pomaga w odszukaniu konkretnych dokumentów, ale też w oparciu o analizowane rekordy weryfikuje trafność tez, nakierowuje na wnioski, wspomaga np. uzupełnianie materiałów dowodowych czy kojarzenie ze sobą zdarzeń lub osób.

Program szukający powiązań nie jest tani. Najbardziej zaawansowana wersja kosztuje od pół do miliona euro. Może przeszukiwać prywatne bazy danych, np. e-maile czy pliki tekstowe. Dla każdego pliku tworzy podsumowanie - esencję informacji, których szukamy.

mkg

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane