• rozwiń
  • WIG20 2153.50 +0.23%
  • WIG30 2438.73 +0.29%
  • WIG 56707.03 +0.11%
  • sWIG80 11453.14 -0.21%
  • mWIG40 3610.31 -0.08%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:44

Dostosuj

Temat: OFE

Prof. Stępień o decyzji prezydenta w sprawie OFE: budzi moją obawę

Stefaniak: w takich sprawach powinna wypowiadać się minister Czerwińska Odtwórz: Stefaniak: w takich sprawach powinna wypowiadać się minister Czerwińska
Stefaniak: w takich sprawach powinna wypowiadać się minister Czerwińska "Źródło: tvn24"

- Z głębokim żalem przyjąłem decyzję prezydenta o podpisaniu ustawy o zmianach w OFE i skierowania jej do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w piątek na antenie biznesowej TVN24 prof. Jerzy Stępień, były prezes TK. - Wypowiedzi jego doradców wskazują na to, że nie ma on zamiaru zaskarżyć ustawy w najważniejszych punktach i to budzi moja obawę - dodał.

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego przyznał, że zaniepokoiła go treść oświadczenia prezydenckich ministrów o zamierzonym zaskarżeniu ustawy ws. OFE. Jak poinformował w piątek minister w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Łaszkiewicz, prezydent Komorowski chce podnieść kwestię charakteru środków zgromadzonych w OFE czy też zakazu reklamy funduszy emerytalnych.

Ani słowa o obligacjach i suwaku

- W gruncie rzeczy ministrowie mówili o zupełnie drugorzędnych rzeczach - powiedział. - Ale pozostaje sprawa fundamentalna, czyli przejęcie przez ZUS obligacji na kwotę 151 mld złotych i mechanizm suwaka, a to on w gruncie rzeczy likwiduje system OFE - zaznaczył. Chodzi o zabieg polegający na tym, że 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie.

Wypowiedzi doradców wskazują na to, że prezydent nie ma zamiaru zaskarżyć ustawy w najważniejszych punktach: przekazaniu do ZUS i umorzeniu obligacji oraz mechanizmu suwaka. I to budzi moja obawę

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego, Jerzy Stępień

- Wypowiedzi doradców wskazują na to, że prezydent nie ma zamiaru zaskarżyć ustawy w najważniejszych punktach: przekazaniu do ZUS i umorzeniu obligacji oraz mechanizmu suwaka. I to budzi moja obawę - powtórzył Stępień. - Dlatego ważne jest, jaki ostatecznie kształt będzie mieć wniosek prezydenta - dodał. Jego zdaniem będzie on gotowy w ciągu miesiąca.

Wszystko wiadome?

Prof. Stępień zauważył, że "ustawa nie ma wpływu na budżet, ale ma na finanse publiczne, na progi budżetowy i wychodzenia  z procedury nadmiernego deficytu". Na pytanie, ile czasu będą potrzebować sędziowie na rozpatrzenie prezydenckiego wniosku odpowiedział, że prawdopodobnie "cztery miesiące". - Tu wszystkie problemy prawne zostały pokazane w dyskusji publicznej i trzeba tylko dokonać oceny ze strony Trybunału - zakończył.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane