• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Prof. Hausner: Wzrost PKB w tym i w przyszłym roku na poziomie 4 procent

Prof. Hausner: Wzrost PKB w tym i w przyszłym roku na poziomie 4 procent
Foto: tvn24 Foto: Wśród problemów polskiej gospodarki profesor wymienił niezbyt wysoką dynamikę eksportu w najbliższym okresie

Polska gospodarka weszła w fazę znaczącego ożywienia; w 2014 i 2015 roku wzrost PKB powinien kształtować się na poziomie 4 proc. - ocenił w piątek ekonomista prof. Jerzy Hausner.

Jak zaznaczył były wicepremier, prognozy takie zostały zawarte w ostatnim raporcie "Instrument Szybkiego Reagowania" PARP oraz Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Raporty takie są opracowywane co kwartał.

- Z naszych analiz wynika, że weszliśmy w fazę ożywienia gospodarczego, że będzie to znaczące

ożywienia. Przewidujemy w tym i przyszłym roku tempo wzrostu rzędu 4 procent PKB; można się spierać, czy to będzie trochę powyżej, czy niżej - powiedział Hausner dziennikarzom. Dodał, że bardzo dobre będą szczególnie trzeci i czwarty kwartał tego roku.

Dobre fundamenty

Hausner podkreślił, że prognozowany wzrost PKB będzie "bezpieczny", tzn. wynikający z dobrych fundamentów gospodarki, a nie z pobudzania przez politykę pieniężną czy też politykę fiskalną. - Polska gospodarka ma się dobrze - mówił prof. Hausner.

Zaznaczył, że autorzy raportu nie spodziewają się wyraźnej poprawy w zakresie wskaźnika zagrożenia upadłością przedsiębiorstw. „Na pewno te wskaźnik już nie będzie rósł, ale nie wróci już do poziomu sprzed kryzysu 2008 i 2009 roku” - ocenił.

Wśród problemów polskiej gospodarki profesor wymienił niezbyt wysoką dynamikę eksportu w najbliższym okresie. Zdaniem naukowców konflikt na Ukrainie nieznacznie wpłynie na tempo wzrostu polskiej gospodarki i obniży je 0,1–0,2 proc. PKB.

- Oczywiście, nie można wykluczyć, że kryzys ten może ulec gwałtownemu zaostrzeniu - zastrzegł Hausner.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane