• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Produkcja wzrosła. Tylko na papierze?

Produkcja wzrosła. Tylko na papierze?
Foto: TVN24 Foto: Produkcja przemywsłowa rośnie

Produkcja przemysłowa w styczniu 2013 r. wzrosła o 0,3 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 5,4 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Eksperci podkreślają jednak, że wzrost ten wynika przede wszystkim z różnicy w liczbie dni roboczych.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo spadła w styczniu rok do roku o 2,1 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,5 proc. Analitycy spodziewali się spadku produkcji o 3 proc. rok do roku oraz jej wzrostu o 3,0 proc. w zestawieniu miesięcznym.Produkcja przemysłowa w styczniu 2013 roku wzrosła w 20 działach gospodarki, spadła zaś w 14 - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

W stosunku do stycznia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 20 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 9,5 proc., w produkcji papieru i wyrobów z papieru - o 7,2 proc., artykułów spożywczych - o 7,1 proc., urządzeń elektrycznych - o 5,1 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 4,0 proc., w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 2,1 proc. oraz mebli - o 2,0 proc." - napisano w komunikacie z badań.

Ekspert: bez podstaw do optymizmu

Wojciech Matysiak z Pekao SA komentując dane GUS na temat produkcji przemysłowej powiedział, że wzrost dynamiki wynika przede wszystkim z różnicy w liczbie dni roboczych. W styczniu był 1 dzień roboczy więcej rok do roku, podczas gdy w grudniu ub.r. było o 2 dni robocze mniej rok do roku.

- Dane o produkcji przemysłowej, pomimo iż lepsze niż przed miesiącem, nie dają podstaw do optymizmu. W dalszym ciągu gospodarka znajduje się w fazie spowolnienia. Prognozujemy, że w lutym produkcja ponownie spadnie rok do roku i w całym pierwszym kwartale dynamika będzie ujemna - powiedział.Z kolei zdaniem ekonomisty Banku Pocztowego Piotr Łysienia, obserwowane w styczniu odbicie dynamiki produkcji przemysłowej było pozytywną niespodzianką. - Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym produkcja nadal notuje ujemną dynamikę, chociaż dzisiejszy odczyt wskazuje, że w ostatnich miesiącach najprawdopodobniej doszło do dostosowania poziomu zapasów firm do słabszego popytu i "dno" spowolnienia gospodarczego miało miejsce na przełomie czwartego kwartału 2012 r. i pierwszego kwartału 2013 r. - wyjaśnił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane