• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Produkcja ropy w Iraku najwyższa od amerykańskiej inwazji

Foto: Reuter TV Foto: Trzy miliony baryłek ropy dziennie produkuje Irak

Produkcja irackiej ropy przekroczyła w lipcu 2012 poku poziom 3 mln baryłek dziennie - najwyższy od amerykańskiego ataku na Irak i obalenia Saddama Hussajna - z czego 2,5 mln wyeksportowano, napisał Bank of America Merrill Lynch.

Oddając do użytku dwa z czterech planowanych morskich portów przeładunkowych, z których każdy ma potencjał przeładunkowy 850 tys. baryłek dziennie, usunięto problem wąskiego gardła ograniczającego potencjał eksportowy - zaznacza Bank of America Merrill Lynch w komentarzu. Plany ministerstwa ds. ropy naftowej zakładają przyrost eksportu do 2,6 mln baryłek dziennie w sierpniu, co jest najwyższym poziomem od 20 lat.

Gospodarka coraz lepiej...

Bank of America Merrill Lynch zauważa też, że Irak nie ma już trudności z obsługą zagranicznego zadłużenia, sięgającego 30 mld USD, z czego 4 mld USD to dług wobec sektora prywatnego. Rezerwy walutowe dwukrotnie przewyższają wysokość zagranicznego długu. Przy obecnych cenach ropy zanosi się na to, że Irak wygeneruje nadwyżkę budżetową w wysokości 5-10 proc. PKB - prognozują.

...problemem życie polityczne

Problemem jest jednak - jak podkreślają eksperci banku - życie polityczne, zwłaszcza kurdyjski separatyzm. - Regionalny rząd Kurdystanu na czele z Neczerwanem Barzanim oraz Turcja jawnie podtrzymują polityczny konflikt z władzami w Bagdadzie - stwierdzili analitycy. Zdaniem specjalistów Kurdystan wzbudza coraz większe zainteresowanie. - Rosnące zainteresowanie Kurdystanem ze strony międzynarodowych koncernów naftowych, zabiegi Turcji zmierzające do podłączenia kurdyjskiej ropy bezpośrednio do odbiorców tureckich i ostatnia wizyta tureckiego ministra spraw zagranicznych poza plecami centralnego rządu w Bagdadzie spotęgowały polityczne niesnaski - ocenił bank.

Polityka rządu Kurdystanu

Zdaniem analityków banku działania rządu Kurdystanu również nie ułatwiają rozwiązania napiętej sytuacj. - Regionalny rząd Kurdystanu podejmuje decyzje w stronę osłabienia struktur federalnych, jeśli nie wręcz do faktycznej autonomii. Nie zanosi się na to, by napięcie w polityce wewnętrznej miało rychło ustąpić - podsumowali analitycy. Z kolei rząd  Iraku zagroził obcięciem budżetu dla Kurdystanu i wpisaniem na czarną listę koncernów, które podpisały umowy z Kurdystanem bez jego aprobaty. Oznacza to, że koncerny działające w Kurdystanie nie mogą eksploatować ropy w południowym Iraku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane