• rozwiń

Producent żaluzji zatrudni 800 osób pod Krakowem

Producent żaluzji zatrudni 800 osób pod Krakowem
Foto: sxc.hu Foto: Somfy zatrudni w małopolsce około 800 osób

Docelowo 800 osób będzie zatrudniać fabryka francuskiej firmy Somfy, zajmująca się produkcją napędów do żaluzji, krat sklepowych, okiennic i bram, która 3 czerwca zostanie otwarta w Niepołomicach, k. Krakowa. Wartość inwestycji wynosi ponad 120 mln zł.

Jak poinformowała prezes spółki zarządzającej krakowska Specjalną Strefą Ekonomiczną Wiesława Kornaś-Kita, inwestycja zlokalizowana została na 8,5-hektarowej działce należącej do SSE.

Docelowe zatrudnienie w fabryce wyniesie 800 osób, głównie kobiet. Firma zapowiada przyciągnięcie swoich kooperantów oraz stworzenie przeszło 1,5 tys. miejsc pracy w firmach z nią współpracujących.

Dwa etapy

Inwestycja rozpoczęta w połowie zeszłego roku na terenie Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej została podzielona na dwa etapy. Realizowana jest przez specjalnie powołaną w Polsce spółkę Sopem.

W pierwszym etapie powstała fabryka produkująca silniki elektryczne do żaluzji zewnętrznych, krat sklepowych, okiennic i okien o mocy wytwórczej miliona silników rocznie. W drugim roku produkcji (2015 r.) pracować ma tam około 200 pracowników. Planowane jest także uruchomienie centrum badawczo-rozwojowego.

W kolejnym etapie przewidzianym do 2020 roku zaplanowano zwiększenie mocy produkcyjnych do ponad 4 mln silników rocznie i zwiększenie zatrudnienia do 550 pracowników. W 2014 roku w Niepołomicach powstanie też centrum logistyczne firmy dla wschodniej i środkowej Europy, w którym będzie pracować do 200 osób.

Strefa

Niepołomicka Strefa Inwestycyjna o powierzchni 540 hektarów jest największą w województwie małopolskim strefą gospodarczą. Pierwszym inwestorem był w niej niemiecki koncern motoryzacyjny MAN, który uruchomił tam montownię ciężarówek.

Istniejąca od 1960 roku francuska firma Somfy działa na rynku automatyki dla budynków mieszkalnych. Posiada siedem fabryk: po dwie we Francji, Włoszech i Chinach oraz jedną w Tunezji, w których zatrudnia 7 tys. pracowników. Jej roczne obroty sięgają 990 mln euro.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane