• rozwiń
  • WIG20 2233.11 -0.70%
  • WIG30 2530.68 -0.72%
  • WIG 58667.22 -0.80%
  • sWIG80 11553.79 -0.32%
  • mWIG40 3750.88 -0.78%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:08

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Producent wódki tnie prognozy. Na giełdzie stracił już ćwiartkę

Producent wódki tnie prognozy. Na giełdzie stracił już ćwiartkę
Foto: stockspirits.com Foto: Stock Spirits produkuje m.in. wódkę Żołądkową Gorzką

O 24 proc. spadła wartość akcji spółki Stock Spirits. Firma produkuje m.in. alkohole takich marek jak Żołądkowa Gorzka, Lubelska Cytrynówka i wódkę Orkisz.

Spółka notowana na giełdzie w Pradze ostrzegła inwestorów, że na rynku w Polsce jej sytuacja jest coraz trudniejsza. Wszystko ze względu na wyższą akcyzę, spadający popyt i coraz większą konkurencję. Władze firmy poinformowały również, że w związku z tym jej przychody mogą być o od 5 do 10 mln euro mniejsze niż oczekiwano.

Dlaczego?

Wprawdzie Stock Spirits sprzedaje co trzecią butelkę wódki w Polsce, ale niedawny wzrost podatków zniwelował zyski ze sprzedaży. Polski rząd zwiększył akcyzę na alkohol o 15 proc. Dodatkowo wartość sprzedaży spadła o 3,6 proc.

"Doświadczyliśmy również dużej presji konkurencji, która działaniami promocyjnymi, a także obniżeniem cen trafia do wielu klientów. W efekcie spowodowało to znaczną presję na marże. Liczymy, że czwarty kwartał, kluczowy dla branży napojów alkoholowych, pozwoli odrobić straty, które odnotowujemy w ostatnich miesiącach. Istnieje jednak ryzyko, że zyski będą mniejsze o 5-10 mln euro, czyli poniżej oczekiwań" - podała spółka w komunikacie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane