• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Problemy Rosji: Inflacja rośnie, kapitał odpływa z kraju

Problemy Rosji: Inflacja rośnie, kapitał odpływa z kraju
Foto: Shutterstock Foto: Załamanie rubla ma znaczący wpływ na zmniejszego rosyjskiego importu

Inflacja w Rosji, w przeciwieństwie do gospodarki, rośnie bardzo szybko, a kapitał odpływa z kraju - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Gospodarki Rosji. To znak, że międzynarodowe napięcia wokół Ukrainy już wyrządzają poważne ekonomiczne szkody.

W lutym PKB Rosji wzrósł o 0,3 proc. r.d.r., wobec 0.7 proc w styczniu - powiedział wiceminister gospodarki Andriej Klepach.

Podkreślił, że jest za wcześnie, aby rozmawiać o odwrocie tendencji gospodarczych i wyjściu ze stagnacji.

W I kwartale ministerstwo przewiduje wzrost PKB "około zera". To sprawia, że prognoza na 2014 rok na poziomie 2,5 proc. stanowi spore wyzwanie.

Recesja nie, stagnacja tak

- Nie będzie recesji, ale jest problem długości i głębokości stagnacji. Niestety, spadek inwestycji ciągle postępuje. Nie jestem w stanie powiedzieć jak długo to potrwa - powiedział Klepach.

Ministerstwo prognozuje, że inflacja wyniesie w marcu 6,9 proc. do 7 proc. W lutym wynosiła ona 6,2 proc. Gwałtowny wzrost pokazuje, jak załamanie rubla wpływa na wyższe ceny importu.

Pieniądze uciekają z kraju

Klepach podkreślił, że odpływ kapitału w I kwartale wyniesie 65-70 mld euro. W całym 2013 roku wyniósł on 62,7 mld euro.

- Wskaźniki ekonomiczne Rosji pogarszają się, ponieważ chłodne relacje między Rosją a Zachodem podkopują zaufanie inwestorów. I to mimo tego, że sankcje wobec Rosji mają na razie marginalny wpływ na gospodarkę - dodał wiceminister.

Sankcje dotknęły jednak rosyjskim system bankowy, w tym bank Rossija.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane