• rozwiń
  • WIG20 2342.51 -0.06%
  • WIG30 2679.16 -0.08%
  • WIG 60929.94 +0.05%
  • sWIG80 11959.82 +0.27%
  • mWIG40 4051.25 +0.39%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Problem: żyjemy coraz dłużej

Problem: żyjemy coraz dłużej
Foto: sxc.hu Foto: Żyjemy coraz dłużej

Przeciętny Polak żyje już prawie 76 lat. To świetna wiadomość, ale dla ekonomistów i emerytów także duży problem. Na emeryturze będziemy biedować - pisze "Puls Biznesu".

W 2008 r. średnio Polacy żyli o cztery miesiące dłużej niż rok wcześniej - pisze "PB". Kobiety dożywają już przeciętnie 80 lat, a mężczyźni 71 lat i czterech miesięcy - średnio prawie 76 lat. Od 1990 r. przeciętnemu Polakowi przybyło prawie pięć lat przebywania na Ziemi.

- Zmienia się styl życia, przywiązujemy coraz większą wagę do higieny, lepiej się odżywiamy, mamy lepszą opiekę zdrowotną. Dzięki rozwojowi cywilizacyjnemu skala ubóstwa się zmniejsza, a wśród najbiedniejszych udział przedwczesnych zgonów jest największy - tłumaczy w rozmowie z "PB" dr Anna Senderska z Enelmedu.

Argumentacja ekonomiczna jest podobna. - Życie wydłuża się wraz ze wzrostem gospodarczym. Rosnąca zamożność powoduje zmianę warunków bytowych - mówi gazecie Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku.

Długowieczni, ale biedni

Jednak coraz dłuższe życie jest dużym problemem dla systemu emerytalnego. To właśnie publikowany przez GUS przewidywany dalszy okres trwania życia jest podstawą do wyliczenia naszych emerytur - pisze "PB". Obecna tendencja działa na naszą niekorzyść. - W momencie przechodzenia na emeryturę kwota na przysługująca dzielona jest przez liczbę miesięcy, jaką - według statystyki - będziemy jeszcze żyć. Im dłuższy jest ten okres, tym niższa jest nasza emerytura - wyjaśnia Wojciech Otto, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Co więcej, dłuższy średni okres życia, oznacza także, że będzie coraz więcej osób, które nie pracują, a coraz mniej tych, które pracują. Ten problem jest wzmagany w Polsce dodatkowo przez niską aktywność zawodową - pisze "PB".

bgr//kwj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane