• rozwiń

Problem medyczno-podatkowy

Problem medyczno-podatkowy
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Problem medyczno-podatkowy

Przez ostatnie lata pracowałeś w dobrej firmie, która fundowała ci opiekę medyczną? To już możesz się denerwować... Jeśli okaże się, że twój pracodawca jej kosztów nie wliczał do twoich dochodów - to masz problem. Pracodawca zresztą ma jeszcze większy.

Będą potrzebne korekty zeznań podatkowych, z których wynikną wyższe należności dla fiskusa i składki do ZUS.

Każdy pracownik, którego firma nie płaciła podatku od jego abonamentu medycznego, będzie musiał złożyć korektę PIT-u z ostatnich 5 lat. Zdaniem ekspertów podatkowych, każdy pracodawca, będzie musiał dokładnie przyjrzeć się swoim dokumentom, nawet tym sprzed dekady.

- Pracodawca musiałby obliczyć podatek na nowo, musiałby wydać pracownikom nowe PIT-y, które każdy z pracowników używa przy sporządzaniu swojego rozliczenia, i pracodawca jako płatnik odpowiedzialny za podatek jest obowiązany ten podatek uiścić - mówi dyrektor w dziale prawno-podatkowym PriceWaterhouseCoopers Jacek Sklepowicz.

Jego zdaniem podatek i zobowiązania względem ZUS trzeba zapłacić wraz odsetkami. - Pamiętajmy, że okres zaległości podatkowych w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych to jest pięć lat, w przypadku ZUS-u, o którym ostatnio mało się mówiło, nawet dziesięć lat - wskazuje.

 Problem dotyczy wszystkich pracodawców, którzy oferowali swoim pracownikom abonamenty medyczne i nie odprowadzali od nich podatków. Jak stwierdził w swoim wyroku Naczelny Sąd Administracyjny - powinni odprowadzać, bo składkę na pakiet medyczny trzeba doliczyć do wynagrodzenia.

Zdaniem Jacka Adamskiego z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan do tej pory był w tej kwestii ogromny bałagan. - Niektóre firmy w pewnych regionach kraju miały korzystne interpretacje prawne, ze nie należy wprowadzać podatku, inne z kolei nie miały takich opinii prawnych. Była sytuacja, że jedni płacili, inni nie płacili - mówi dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan Jacek Adamski.

Zdaniem wielu doradców podatkowych jednak nie wszystko w tej sprawie jest jeszcze jasne - szczególnie w przypadku ryczałtowych opłat za abonamenty. - Uchwała NSA nie rozstrzyga w jaki sposób ustalić wartość świadczenia, które przypadka na konkretnego pracownika - wskazuje doradca podatkowy z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy Dominika Dragan-Berestecka.

Zwykle bowiem trudno po prostu podzielić całą składkę jaką pracodawca wpłacił firmie medycznej przez liczbę pracowników. - W ramach jednej umowy z danym pracodawcą, możemy mieć do czynienia z pakietami, które są tej samej wartości, ale czasami wartość danego pakietu, który jest oferowany jednemu pracownikowi może być inna - wyższa lub niższa od pozostałych - wskazuje rzecznik prasowy firmy Medicover Bartosz Maciejewski.

Jego słowa oznaczają w praktyce, że w kupionym ryczałtem przez firmę pakiecie część osób może mieć prawo do pełnego dostępu do specjalistów i leczenia szpitalnego, a część tylko do lekarza internisty. Jak wtedy policzyć ich to, co stanowi ich przychód?

Do tego są elementy pakietu, które nie podlegają opodatkowaniu. - Przykładem sytuacji, w której pracodawcy nic nie muszą zmieniać, jest sytuacja, w której te świadczenia medyczne są związane z medycyną pracy. One nie są w tej sytuacji benefitem, świadczeniem dla pracowników - zauważa Marek Jarocki z firmy doradczej Ernst & Young.

Andrzej Marczak z KPMG ma juz pewien pomysł jak wybrnąć z tego ostatniego kłopotu - ale na przyszłość. - Jeżeli na przykład opłacają jedną ryczałtową kwotą medycynę pracy i te świadczenia dobrowolne, to może warto zmienić ten podział i podzielić te kwoty, wyodrębnić, żeby na przyszłość zacząć opodatkowywać tę część nieobowiązkową, a medycynę pracy zostawić oczywiście nieopodatkowaną i "nieozusowaną" - zastanawia się.

Na razie jednak prawnicy i doradcy podatkowi czekają na pisemne uzasadnienie decyzji NSA. Niewykluczone, że wątpliwości będzie musiała rozwiać kolejna uchwała sędziów. To ważne, bo rocznie polskie firmy wydają na pakiety medyczne ponad miliard złotych.

//sk/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane