• rozwiń
  • WIG20 2331.08 +0.99%
  • WIG30 2676.59 +1.15%
  • WIG 60003.90 +0.96%
  • sWIG80 11629.93 +0.12%
  • mWIG40 4044.39 +1.18%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Prezydent zwolnił z abonamentu ponad 4 mln Polaków

Prezydent zwolnił z abonamentu ponad 4 mln Polaków
Foto: TVN24 Foto: Topniej grupa płacących abonament

Już niedługo emeryci, renciści i bezrobotni, czyli w sumie ok 4,5 mln osób, przestaną płacić abonament radiowo-telewizyjny. Bo chociaż prezydent spieszył się na szczyt w Davos, to - jak podaje jego kancelaria - Lech Kaczyński tuż przed wyjazdem podpisał ustawę zwalniającą ich z obowiązku płacenia za radio i telewizję.

Prezydent podpisał ustawę, z pominięciem przepisów zakwestionowanych przez Trybunał Konstytucyjny w listopadzie ubiegłego roku. Sędziowie zanegowali wtedy tryb uchwalenia ustawy, jako niezgodny z konstytucją i senackie poprawki. Stwierdzili jednak, że mimo tego inne przepisy mogą wejść w życie. A te dotyczyły zwolnienia z płacenia abonamentu rtv emerytów i trwale niezdolnych do pracy rencistów. Wcześniej, w połowie lipca, ustawę do TK przesłał prezydent. Obawiał się m. in., że nowe przepisy zbytnio ograniczają wpływy mediów publicznych.

Teraz ustawa - jak informuje Kancelaria Prezydenta - wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Nowe przywileje

Przepisy uchwalone w 2008 roku z inicjatywy PO rozszerzają katalog osób zwolnionych z opłacania abonamentu rtv. Oprócz dotychczas zwolnionych (m.in. osób, które ukończyły 75 lat, inwalidów I grupy) abonamentu nie musieliby płacić m.in. emeryci, którzy ukończyli 60 lat, a ich emerytura nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, trwale niezdolni do pracy renciści, bezrobotni, uprawnieni do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych.

Senat chciał jeszcze bardziej niż Sejm poszerzył krąg osób zwolnionych z opłat abonamentowych o wszystkich internowanych w stanie wojennym i ofiary stalinowskich wyroków, a co do emerytów - chciał zwolnień tylko dla tych, których świadczenie nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia.

Według danych GUS w sumie około 4,5 mln osób zostało zwolnionych z obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Wszystkie kategorie zwolnionych z abonamentu obejmują ponad 6,5 mln, ale niektórzy spełniają kilka kryteriów łącznie, zatem ogólna liczba zwolnionych z obowiązku abonamentowego będzie mniejsza.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane