• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Prezydent zmienia zdanie ws. emerytów

Prezydent zmienia zdanie ws. emerytów
Foto: sxc.hu Foto: Trzeba wybierać: iść na emeryturę czy pracować?

W prezydenckim projekcie zmian w ustawie o finansach publicznych nie znajdzie się zapis przywracający możliwość pobierania emerytury i pensji bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy - wynika z informacji z Kancelarii Prezydenta.

Minister w kancelarii prezydenta Irena Wóycicka powiedziała, że projekt będzie zawierał zapis o ponownym wyliczaniu emerytur tym osobom, które - by kontynuować pracę - zdecydowały się na ich zawieszenie.

Wóycicka tłumaczyła, że chodzi "o naprawienie krzywd" osobom, które wskutek szybkiej zmiany przepisów dokonanej przez rząd, mogły zostać wprowadzone w błąd.

Wciąż trzeba się zwolnić choćby na jeden dzień

W projekcie nie zostanie natomiast przywrócona możliwość pobierania emerytury i pensji bez rozwiązywania stosunku pracy. Według obecnych przepisów, osoba pracująca, która chce jednocześnie pobierać emeryturę i pensję, musi przynajmniej na jeden dzień rozwiązać stosunek pracy.

Taki obowiązek wprowadziła przeforsowana przez rząd ustawa o finansach publicznych, którą prezydent podpisał w końcu grudnia. Jak tłumaczył wtedy na antenie TVN24 doradca głowy państwa Jan Lityński, prezydent nie chciał wetować całej ustawy i dlatego ją podpisał, ale obowiązkowi zwalniania się z pracy przed emeryturą jest przeciwny.

Lityński deklarował wtedy, że Bronisław Komorowski wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, która przywróci poprzednie zasady w tej sprawie.

Prezydent przestał podzielać?

Także Kancelaria Prezydenta informowała wówczas, że powrót do zakazu pobierania emerytury bez rozwiązywania stosunku pracy z pracodawcą "spotkał się ze zdecydowaną dezaprobatą społeczną, czego wyrazem są kierowane do prezydenta apele i wystąpienia".

Bronisław Komorowski - według ówczesnych informacji Kancelarii - podziela te krytyczne opinie, tym bardziej, że umożliwienie pobierania emerytury bez rozwiązywania stosunku pracy wprowadzono z inicjatywy rządu. W ocenie prezydenta, "brak jest jednoznacznych przesłanek uzasadniających odstąpienie od wcześniejszej koncepcji".

Natomiast minister pracy Jolanta Fedak zapowiadała, że będzie się starała " przekonać pana prezydenta i jego doradców, że musi zastosować rozwiązania, które są adekwatne do sytuacji" - co w jej rozumieniu oznaczało utrzymanie przepisów przeforsowanych przez rząd.

Teraz minister Irena Wóycicka zapowiedziała jedynie, że w ciągu pół roku prezydent chce zorganizować debatę na temat zasad łączenia świadczeń socjalnych z pracą.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane