• rozwiń
  • WIG20 2252.60 -0.13%
  • WIG30 2550.08 -0.06%
  • WIG 59175.29 -0.03%
  • sWIG80 11575.21 +0.26%
  • mWIG40 3781.70 +0.60%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:47

Dostosuj

Prezydent: Zmiany w OFE bez skutków systemowych

Prezydent: Zmiany w OFE bez skutków systemowych
Foto: TVN24 Foto: Prezydent o zmianach w OFE

- Wydaje się, że ta trudna decyzja nie pociągnie za sobą żadnych złych skutków systemowych - tak o proponowanych przez rząd zmianach w systemie OFE powiedział w RMF FM prezydent Bronisław Komorowski. Zapowiedział też, że będzie zachęcał rząd do zmian w kwestii emerytur uprzywilejowanych i wieku emerytalnego.

W piątek w Belwederze odbędzie się organizowana przez prezydenta debata w sprawie rządowego projektu zmian w systemie emerytalnym, zakładającego zmniejszenie składki trafiającej do OFE z 7,3 proc. do 2,3 proc.

Według prezydenta, zaproponowane przez rząd zmiany w OFE są trudne. Jak podkreślił, on sam "był, jest i będzie zwolennikiem jasnego kierunku zmian polskiego systemu emerytalnego (...) w kierunku kapitałowego systemu zabezpieczenia". - To bardziej nowoczesne rozwiązanie - ocenił.

"Trudny wybór"

- Rząd stanął dziś w obliczu trudnego wyboru - stwierdził prezydent. Dlatego - jak dodał - trzeba zbadać przede wszystkim, "czy będą jakieś poważne negatywne skutki z powodu podejmowania koniecznej, niekoniecznie bardzo sympatycznej decyzji".

Prezydent chciałby, aby debata w sprawie zmian w systemie emerytalnym odbywała się w sposób "nie niszczący społecznego zaufania do państwa, do systemu emerytalnego". Dotychczasową debatę - jak ocenił - zdominowała "zbyt bujna retoryka", która "zrobiła wiele złego".

- Tworzono różne paniczne opisy sytuacji, trzeba się z tego wycofać - podkreślił. - Jeśli jest to rozwiązanie konieczne, trudny wybór rządu, to warto rozmawiać o tym, czy będą jakieś negatywne skutki. Wydaje się, że ta trudna decyzja nie pociągnie za sobą żadnych złych skutków systemowych - stwierdził Komorowski

Kiedy większe reformy?

Komorowski był pytany, czy w parze ze zmianami w OFE nie powinny iść zmiany w emeryturach mundurowych i KRUS-ie. Prezydent w odpowiedzi podkreślił, że powinniśmy być wdzięczni prof. Leszkowi Balcerowiczowi (przeciwnikowi rządowych propozycji ws. OFE) za to, że "postawił parę bardzo ważnych pytań, wywołał debatę publiczną w kwestiach istotnych z punktu widzenia przyszłości systemu emerytalnego".

W tym kontekście Komorowski powiedział o emeryturach uprzywilejowanych oraz sprawie wieku emerytalnego. Pytany, czy będzie zachęcał rząd do reform także w tej sprawie, prezydent odpowiedział: "zdecydowanie tak". W tym celu - jak dodał - będzie zachęcał także do przygotowania się do debaty "o dalszych elementach modernizowania systemu emerytalnego", tak by opinia publiczna nie była zaskakiwana "gwałtownymi rozwiązaniami".

Prezydent, jak mówił, ma świadomość, że - ze względu na kalendarz polityczny - "licząca się część działań może być podjęta później".

bgr/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane