• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Prezydent zapowiedział zmiany w ordynacji podatkowej

Prezydent poinformował, że jego kancelaria opracowała projekt zmian w ordynacji podatkowej Odtwórz: Prezydent poinformował, że jego kancelaria opracowała projekt zmian w ordynacji podatkowej
Foto: PAP/Jakub Kamiński | Video: tvn24 Foto: Prezydent wziął udział w gali Super Wektory | Video: Prezydent poinformował, że jego kancelaria opracowała projekt zmian w ordynacji podatkowej

Nie ma wolności bez przedsiębiorczości - mówił prezydent Bronisław Komorowski na czwartkowej gali z okazji 25-lecia Pracodawców RP. Podczas uroczystości prezydent przedstawił projekt zmian w ordynacji podatkowej, przygotowany przez Kancelarię Prezydenta RP.

- Nie ma wolności bez przedsiębiorczości, nie ma wolności bez ludzi przedsiębiorczych, nie ma wolności bez zaradności i bez pracowitości. Dla mnie środowiska pracodawców, środowiska ludzi biznesu, praktyki życia gospodarczego - to jest jedno z największych osiągnięć wolnej Polski - mówił Komorowski.

"Wyższość socjalizmu nad kapitalizmem"

Prezydent przypomniał czasy stanu wojennego, gdy był internowany i uczestniczył w spotkaniach klubu dyskusyjnego uwięzionych. Pewnego dnia - mówił - odbyła się tam prelekcja ekonomisty, który udowadniał wyższość socjalizmu nad kapitalizmem na przykładzie Jugosławii. - To pasowało do naszej ówczesnej mentalności. Tak myśleliśmy, bo tak nas wychowano, ukształtowano - wspominał prezydent. Jak mówił, w trakcie tamtej dyskusji w gronie internowanych ukształtowała się jednak czteroosobowa "frakcja prokapitalistyczna" skupiona wokół prof. Stefana Kurowskiego, która lansowała pogląd o wyższości kapitalizmu i wolnego rynku nad gospodarką planową. Obecny prezydent był drugim członkiem tej frakcji, pozostali to Stefan Niesiołowski i Maciej Rayzacher. - Frakcja prokapitalistyczna - wspominał Komorowski - zaznaczała swoją odrębność spacerując po spacerniaku tylko we własnym gronie.

- Trzeba było wykonać ogromną pracę, aby w ramach wolnej Polski umocnić przekonanie, że fragmentem tej wolności, fundamentem tej wolności musi być wolność gospodarcza, wolny rynek. Trzeba było przebudować mentalność ówczesnych elit politycznych, ówczesnej opozycji antykomunistycznej, a także opozycji solidarnościowej związanej ze związkami zawodowymi. Trzeba było przebudować w sposób niesłychanie głęboki mentalność całego niemal społeczeństwa. Przecież wtedy się wierzyło, że państwo jest po to, aby rozwiązywać wszystkie problemy i aby zwalniać ludzi z obowiązku myślenia o własnym bezpieczeństwie, o własnym wysiłku, o własnej pracy, o własnej odwadze brania własnego losu we własne ręce - mówił prezydent.- Droga, jaka przeszliśmy przez 25 lat, jest niezwykłą drogą. (...) Należy dostrzec i podziękować ludziom, którzy mieli odwagę brać odpowiedzialność za własne życie, za życie swoich rodzin, potem także za życie pracowników, na własne barki. To była wielka szkoła wolnego rynku i odpowiedzialności za siebie, za cały kraj - dodał prezydent, zwracając się do przedstawicieli Pracodawców RP.

Zmiany w ordynacji podatkowej

Komorowski podczas gali poinformował, że Kancelaria Prezydenta RP opracowała projekt zmian w ordynacji podatkowej. - Projekt ustawy przewiduje m.in. wprowadzenie zasady, zgodnie z którą wątpliwości w sprawie wykładni przepisów podatkowych powinny być rozstrzygane na korzyść podatnika. Projekt przewiduje tez wprowadzenie maksymalnego czasu zawieszania i przerywania przedawnienia zobowiązania podatkowego z powodów pozostawionych swobodnemu uznaniu urzędników oraz uniemożliwienie egzekucji z majątku podatnika w oparciu o niestateczne decyzje urzędników i tylko ze względu na fakt, że zbliża się termin przedawnienia zobowiązania podatkowego - powiedział prezydent.

Uroczysta gala z okazji jubileuszu Pracodawców RP odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie. Pracodawcy RP uhonorowali podczas niej specjalnymi nagrodami - Super Wektorami 25-lecia - osoby oraz instytucje, które przyczyniły się do transformacji polskiej gospodarki. Wśród nagrodzonych znaleźli się b. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz b. premier Leszek Miller.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane