• rozwiń

Prezydent "wygasza" "Rodzinę na swoim"

Prezydent "wygasza" "Rodzinę na swoim"
Foto: TVN24 Foto: Wnioski na "Rodzinę na swoim" tylko do końca przyszłego roku

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy zakładającą stopniowe wygaszanie programu "Rodzina na swoim", który zakładał rządową pomoc małżeństwom zaciągającym kredyt hipoteczny na pierwsze mieszkanie. Zgodnie z nią wnioski na udzielanie preferencyjnych kredytów będzie można składać tylko do końca 2012 roku.

Program "Rodzina na swoim" zaczął funkcjonować na mocy ustawy z września 2006 roku. Skorzystać z niego mogą małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci. Po zaciągnięciu kredytu hipotecznego w złotówkach w jednym z banków, które podpisały stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, przez pierwsze osiem lat państwo dopłaca połowę wartości odsetek. W ramach programu można skredytować mieszkanie, którego maksymalna powierzchnia nie przekracza 75 m kw., czy dom o powierzchni nieprzekraczającej 140 m kw.

Koniec pomocy

Uchwalona na początku czerwca przez Sejm nowelizacja zakłada zmniejszenie z 1,4 do 1,0 wartości mnożnika określającego limit ceny mieszkania, do której można dostać dopłatę na rynku pierwotnym oraz z 1,4 do 0,8 mnożnika dotyczącego mieszkań na rynku wtórnym. Mnożnik ten odnosi się do maksymalnej wartości metra kwadratowego lokalu, na który zaciągany jest preferencyjny kredyt. Wartość średniej ceny metra lokalu w danym regionie określa raz na pół roku wojewoda. Im wyższy mnożnik, tym droższe może być mieszkanie objęte programem.

W wyniku obniżenia wartości współczynnika służącego do obliczania kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej zmniejszy się pula mieszkań kwalifikujących się do uzyskania preferencyjnego kredytu.

Zgodnie z nowelizacją z preferencyjnych kredytów będą mogły korzystać małżeństwa, nawet jeżeli jeden z małżonków skończył 35 lat, a także osoby "niepozostające w związku małżeńskim", czyli single.

W znowelizowanej ustawie znalazł się zapis, że Rada Ministrów do dnia 31 marca 2013 roku ma przedłożyć Sejmowi i Senatowi informację o realizacji rządowego programu preferencyjnych kredytów mieszkaniowych "Rodzina na swoim" oraz zamierzenia w sprawie wprowadzenia po dniu 31 grudnia 2013 roku systemów wspierania rodzin w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

mkg/tr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane