• rozwiń
  • WIG20 2173.44 +0.81%
  • WIG30 2461.85 +0.81%
  • WIG 57253.21 +0.62%
  • sWIG80 11454.83 -0.30%
  • mWIG40 3656.72 +0.33%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:38

Dostosuj

Temat: GMO. Bać się czy nie?

Prezydent: ustawa o GMO to bubel

Prezydent: ustawa o GMO to bubel
Foto: prezydent.pl Foto: Prezydent podczas spotkania z ekspertami ws. GMO

W sprawie ustawy o żywności modyfikowanej genetycznie parlament "poszedł na skróty", a cała ustawa jest przykładem "złej i nieodpowiedzialnej legislacji" - uważa Bronisław Komorowski. Takie oceny prezydent wygłosił po środowych konsultacjach z ekspertami ws. ustawy o nasiennictwie.

Według Bronisława Komorowskiego, w parlamencie w ostatnim momencie do ustawy ”wrzucono kontrowersyjne zapisy”. - Parlamentarzyści wpadli na pomysł i wrzucili do ustawy zapisy dotyczące inżynierii genetycznej - powiedział prezydent.

Zastrzegł jednak, że na tym etapie nie jest jeszcze gotowy do deklaracji czy ustawę zawetuje, czy nie. Prezydent ma czas na decyzję w sprawie tej ustawy do 24 sierpnia.

Prezydent ”nie znajduje potwierdzenia” szkodliwości GMO

Komorowski - po konsultacjach z ekspertami - powiedział, że ”nie znajduje żadnego potwierdzenia”, że żywność GMO jest niezdrowa i że ”nie istnieją naukowe dowody na jej szkodliwość”. W ocenie prezydenta istnieją tylko lęki dotyczące potencjalnej szkodliwości żywności GMO.

We wtorek ws. ustawy o nasiennictwie prezydent wystosował list do premiera Donalda Tuska, w którym zwrócił się o przekazanie dodatkowych stanowisk właściwych resortów w sprawie wpływu nowych rozwiązań na zdrowie obywateli oraz na stan środowiska i bezpieczeństwo ekologiczne.

Kontrowersyjna ustawa

Ustawa o nasiennictwie wywoływała wiele kontrowersji podczas prac w parlamencie. Nie reguluje sprawy upraw genetycznie modyfikowanych, ale też ich nie zakazuje. Określa tryb rejestracji i wytwarzania materiału siewnego głównie tradycyjnych odmian.

Najbardziej kontrowersyjny przepis dotyczy możliwości rejestracji odmian transgenicznych. Minister rolnictwa może w drodze rozporządzenia wprowadzić zakaz stosowania materiału siewnego modyfikowanego genetycznie, a to jest gwarancją, że nawet jeżeli odmiana zostanie wpisana, to minister i tak zakaże jej uprawy - przekonywał w Sejmie wiceminister rolnictwa Jarosław Wojtowicz.

Jednak, jak tłumaczył wiceminister, został on wprowadzony z powodu orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który stwierdził, że zakaz obrotu i rejestracji takich upraw jest niezgodny z unijnym prawem. Z tego powodu grożą Polsce wysokie kary finansowe.

Przeciwko ustawie o GMO kilkakrotnie przed Sejmem protestowały organizacje ekologiczne.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane