• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Prezydent poprze podwyżkę podatków?

Prezydent poprze podwyżkę podatków?
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Bugaj: Prezydent może poprzeć podwyżkę podatku

- Prezydent może poprzeć podwyżkę podatku dochodowego - stwierdził w TVN CNBC Biznes Ryszard Bugaj, doradca ekonomiczny Lecha Kaczyńskiego. Bugaj skrytykował też kandydaturę prof. Wojciecha Roszkowskiego do nowego składu Rady Polityki Pieniężnej. Sam - jak twierdzi - oferty wejścia do Rady nie otrzymał.

Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, że konieczne będzie podwyższenie podatków - to prezydent "nie powinien stawiać przeszkód" - uważa Ryszard Bugaj. Ujawnił, że jako doradca Lecha Kaczyńskiego - będzie mu rekomendował ewentualne poparcie podwyższenia podatków dochodowych, "od biedy podatku akcyzowego".

Jednocześnie przyznał, że jest przeciwnikiem podnoszenia składki na ubezpieczenia społeczne, która w ciągu ostatnich lat była systematycznie obniżana. - W tej chwili to rzeczywiście jest problem pracy dla ludzi, którzy mają niskie kwalifikacje i to mogłoby mieć znaczenie dla podwyższenia kosztów pracy, więc ja bym to zostawił - ocenił.

Kownacki: prezydent przeciwny podwyższaniu podatków

Opinia prezydenckiego doradcy jest sprzeczna z czwartkową wypowiedzią szefa Kancelarii Prezydenta. Piotr Kownacki zapewnił, że Lech Kaczyński nie popiera podwyższania podatków. Zaznaczył jednak, że mówienie na tym etapie o ewentualnym wecie prezydenta dla takich rozwiązań "jest skrajnie przedwczesne".

We wtorek szef resortu finansów Jacek Rostowski przedstawił założenia do nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej. Rząd nie wyklucza podniesienia podatków w przyszłym roku. Premier Donald Tusk zapowiedział, że informacja o ewentualnych zmianach w podatkach na lata 2010-2011 przedstawiona zostanie latem.

Bugaj: "nie" dla Roszkowskiego

Prof. Ryszard Bugaj zaprzecza, aby był kandydatem prezydenta na nowego członka Rady Polityki Pieniężnej. Jak podkreślił w TVN CNBC Biznes, na liście potencjalnych kandydatów nie umieściłby również prof. Wojciecha Roszkowskiego. -Tę osobę bardzo cenię, ale nie umieściłbym jej na liście ludzi przygotowanych do tej pracy - ocenił Bugaj.

mon ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane