• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Prezydent pojedzie do Gruzji na szczyt energetyczny

Prezydent pojedzie do Gruzji na szczyt energetyczny
Foto: PAP/ Jacek Turczyk Foto: Przedłużenie ropociagu z Odessy do polskich rafinerii ma uniezależnić nas od rosyjskiej ropy

Prezydent Lech Kaczyński zamierza wziąć udział w szczycie energetycznym, który odbędzie się 14 stycznia w Batumi w Gruzji - poinformował we wtorek PAP prezydencki minister Mariusz Handzlik. Tematem szczytu będzie projekt budowy ropociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk.

Minister podkreślił, że spotkanie w Batumi będzie kontynuacją rozmów na temat energetyki zapoczątkowanych na szczycie energetycznym, który odbył się w 2007 roku w Krakowie. Po krakowskim szczycie - jak powiedział Handzlik - podobne spotkania odbyły się w Wilnie, Kijowie i w Baku.

W styczniowych rozmowach w Batumi, oprócz Lecha Kaczyńskiego, mają wziąć udział przywódcy Azerbejdżanu, Gruzji, Ukrainy i Litwy, a także przedstawiciele innych zaproszonych państw.

Handzlik dodał, że przywódcy mają ocenić stan prac nad tym projektem.

Będą też mówić - zapowiedział minister - na temat "rozwinięcia euroazjatyckiego korytarza transportu ropy i gazu z obszaru Morza Czarnego i Kaspijskiego nad Morze Bałtyckie i do UE". Handzlik poinformował, że podczas szczytu przyjęta ma zostać wspólna deklaracja na ten temat.

Eksperci uważają, że gwarantem dostaw ropy do Polski, a przy tym uniezależnienia od surowca z Rosji, jest właśnie projekt przedłużenie rurociągu Odessa–Brody do Płocka.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane