• rozwiń
  • WIG20 2205.02 +0.56%
  • WIG30 2505.93 +0.53%
  • WIG 58297.28 +0.55%
  • sWIG80 11628.87 +0.43%
  • mWIG40 3820.31 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Prezydent podpisze specustawę stoczniową

Prezydent podpisze specustawę stoczniową
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: 1912B039X KAMINSKI 2.avi

Prezydent może jeszcze przed świętami podpisać specustawę stoczniową - powiedział na antenie TVN CNBC Biznes minister w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński. W piątek nad poprawkami Senatu pracuje Sejm.

- Wszystko wskazuje na to, że tak się stanie - oczywiście, jeśli zgodnie z prawem trafi ona na biurko prezydenta, ponownie uchwalona przez Sejm - mówił prezydencki minister. Dodał, że jeśli rzeczywiście do tego dojdzie, to mimo, że "są wątpliwości co do tej ustawy

- zgłaszał je klub PIS-u", to podpis Lecha Kaczyńskiego znajdzie się pod ustawą jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

W środę specustawę stoczniową poparł Senat. Dzisiaj jego poprawkami zajmie się Sejm. Na podstawie zapisów ustawy będzie można sprzedać część majątku dwóch stoczni, by z pieniędzy ze sprzedaży uregulować ich długi.

To jeszcze nie koniec pomostówek

Minister Michał Kamiński powiedział również, że prezydent nie wyklucza własnej inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur pomostowych. To pierwsza reakcja prezydenckiej kancelarii na odrzucenie przez Sejm veta głowy państwa do ustawy o pomostówkach.

- Jakieś inicjatywy w tej kwestii z Kancelarii Prezydenta wyjdą. To jest akurat dziedzina, w której pan prezydent ma szczególne rozeznanie - jego dziedziną wiedzy prawnej, którą się zajmował, także jako pracownik naukowy - jest prawo pracy - przypomniał

Kamiński.

Po odrzuceniu veta prezydenta zaproponowana przez rząd ustawa wprowadza uprawnienie do wcześniejszych emerytur dla 250 tysięcy zatrudnionych. Listy zawodów uprawnionych do pomostówek w stosunku do dotychczasowych przepisów - tracących moc z końcem tego roku - została radykalnie skrócona.

Z listy zawodów znika między innymi zawód kolejarza czy nauczyciela. Ci ostatni mają jednak zostać objęci specjalnymi przepisami, także umożliwiającymi im wcześniejsze zakończenie kariery zawodowej.

kap/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane