• rozwiń

Prezydent podpisał "Podatek Religi"

Prezydent podpisał "Podatek Religi"
Foto: TVN24 Foto: Minister Religa uznał, że z OC należy nie tylko opłacać naprawę zniszczonych pojazdów, ale i leczenie ofiar

Ustawa wprowadzająca tzw. Podatek Religi ma już podpis prezydenta. Firmy ubezpieczeniowe od 1 października będą musiały przekazywać część zebranych składek do kasy NFZ.

Wprawdzie posłowie Platformy Obywatelskiej zapowiadają zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, ale jest mało prawdopodobne, by sędziowie zdąąyli rozpatrzeć ją przed 1 października - a wtedy wchodzi ona w życie.

Ustawa zobowiązuje sprawców wypadków drogowych do finansowania leczenia ofiar. Ustawa stanowi, że koszty pokrywać mają ubezpieczyciele w z części składki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej kierowców. Na ten cel mają odprowadzać ryczałt - początkowo 12 procent zebranych opłat, później jego wysokość mogłaby się zmienić.

Przedstawiciele firm ubezpieczeniowych przestrzegali, że może to spowodować konieczność podwyższenia składek OC nawet o 18 procent. Wskazywali też, że w innych krajach opłaty na leczenie ofiar wypadków są podatkiem, łatwiejszym i bardziej precyzyjnym do stosowania.

Ministerstwo Zdrowia - pomysłodawca ustawy - twierdziło natomiast, że ustawa nie wprowadzi dodatkowych obciążeń, a ma jedynie egzekwować prawo do pokrycia przez sprawcę wypadku kosztów leczenia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane