• rozwiń
  • WIG20 2190.81 +0.52%
  • WIG30 2483.34 +0.49%
  • WIG 57913.78 +0.51%
  • sWIG80 11589.51 0.00%
  • mWIG40 3730.96 +0.43%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:47

Dostosuj

Prezydent: nie widziałem tego, co miałbym wetować

- Liczyłem na obszerny wykład dotyczący planów rządu - powiedział po posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju prezydent. Lech Kaczyński był wyraźnie rozczarowany tym, co na spotkanie przyniósł minister finansów Jacek Rostowski. Zaznaczył, że czeka na konkretne projekty ustaw i wtedy będzie mógł się do nich odnieść.

Narodowa Rada Rozwoju zebrana w Pałacu Prezydenckim debatowała na temat problemu finansów publicznych oraz niebezpiecznie nabrzmiałych deficytu budżetowego i długu publicznego. Po raz kolejny wymieniono problemy, potwierdzono, że są one problemami i tyle.

Kontrowersje, niedomówienia, ogólniki

Przed spotkaniem minister Rostowski mówił, że liczy na jakieś stanowisko prezydenta co do propozycji pakietu reform, który zamierza mu przedstawić. Chodziło o reformy dotyczące: emerytur mundurowych, rent, wydatków na armię czy tzw. reguły wydatkowej. Prezydent stanowiska jednak nie zajął. Rozczarowany był m. in. tym, że pakiet przygotowany przez rząd zakłada oszczędności rzędu 10-12 mld zł, a nie kilkudziesięciu miliardów złotych. Wątpliwości budziły też inne sprawy.
- Jest tam sprawa odsztywnienia wydatków na armię, która jest wbrew naszym zobowiązaniom w NATO - mówił prezydent. - Jest też tajemnicza sprawa rent i tego, żeby renty inwalidzkie miały charakter kapitałowy. To oznacza, jak wyjaśnił nam minister, żeby zależały od zgromadzonego kapitału. Ale jeśli ktoś zachoruje w młodym wieku, to będą to minimalne kwoty. Takie rozwiązanie byłoby naruszeniem solidarności społecznej - wyliczał dalej.

Lech Kaczyński kilkakrotnie podkreślał, że nie może odnieść się do propozycji rządu, bo są one zbyt ogólne.
- Dopóki nie zobaczę projektów ustaw, to nie będę mógł powiedzieć, czy je zawetuję, czy nie - oznajmił.

O czym myśli rząd?

Pierwszy pakiet reform dla konsolidacji finansów publicznych, proponowany przez Ministerstwo Finansów, zakłada przygotowanie ustawy o stabilności finansów publicznych.

Założenia do tej ustawy przewidują m.in., że wzrost wydatków uznaniowych - niewynikających z obecnie istniejących ustaw - nie będzie realnie większy niż 1 proc. rocznie (po uwzględnieniu inflacji). Docelowo w ciągu maksimum 8 lat wydatki publiczne powinny zostać zmniejszone poniżej 40 proc. PKB - proponuje resort finansów.

Elementem planu ma być też "odsztywnienie" wydatków publicznych, które obecnie stanowią ok. 3/4 wydatków budżetu. Pierwszym z nich ma być zniesienie sztywnego wskaźnika wydatków na wojsko. Obecnie ten wskaźnik to 1,95 proc. PKB z roku poprzedniego.

Projekty zmian przewiduje też włączenie funkcjonariuszy i żołnierzy do powszechnego systemu emerytalnego, choć z uwzględnieniem szczególnych warunków ich służby.

W ramach pakietu zmienić się mają też zasady naliczania rent. Mają one zostać powiązane z wysokością odprowadzanych składek - podobnie jak emerytury.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane