• rozwiń
  • WIG20 2182.88 -1.10%
  • WIG30 2478.98 -1.21%
  • WIG 57742.28 -1.21%
  • sWIG80 11604.41 -0.05%
  • mWIG40 3735.86 -1.93%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:23

Dostosuj

"Prezydent nakręca niepokój"

"Prezydent nakręca niepokój"
Foto: TVN24 Foto: Prof. Gomułka: Polski system bankowy jest bezpieczny

Pomysł prezydenta, by zwołać Radę Gabinetową poświęconą sytuacji gospodarczej w Polsce jest niezrozumiały. W ten sposób tylko niepotrzebnie nakręca niepokój - powiedział w TVN24 prof. Stanisław Gomułka, ekonomista. I dodał: - Polski system bankowy jest bezpieczny.

Były wiceminister finansów mówił w "Poranku TVN24" o kryzysie amerykańskiej gospodarki i jego ewentualnym oddziaływaniu na Polskę. Izba Reprezentantów ostatecznie przyjęła poprawiony Plan Paulsona, zgodnie z którym amerykański rząd przeznaczy na ratowanie amerykańskich banków 700 mld dolarów. CZYTAJ WIĘCEJ

- Nie ma dobrych gwarancji, że te pieniądze pomogą. Rząd i ekonomiści ocenili, że taka kwota wystarczy. Gdyby jednak proces kryzysowy dalej się posunął, gdyby spadki cen nieruchomości dalej miały miejsce, to ilość toksycznych kredytów by wzrastała i wtedy mogłyby być potrzebne kolejne działania - ocenił prof. Gomułka.

Podkreślił jednocześnie, że Polacy nie muszą się bać dlatego, że polski system finansowy jest bezpieczny. - Ilość toksycznych kredytów jest niewielka, zapożyczenie gospodarstw domowych i przedsiębiorstw jest dużo mniejsze niż w Stanach Zjednoczonych. A sytuacja polskich banków jest bardzo dobra. Nawet jeśli są to córki zachodnich banków, to funkcjonują jako instytucje niezależne, prowadzą oddzielny rozrachunek, ich działalność reguluje polskie prawo - powiedział były wiceminister finansów.

Jego zdaniem jednak to, co się stało w USA, doprowadzi do spadku zaufania ze strony gospodarstw i przedsiębiorstw do systemów finansowych i będziemy mieli recesję oraz spadek wzrostu gospodarczego w Polsce.

Dlatego - jak podkreślił prof. Gomułka - w interesie Polaków leży zwiększenie zaufania do sytemu bankowego, a nie straszenie. - Działanie prezydenta w tej sytuacji i pomysł zwołania Rady Gabinetowej ws. gospodarczych jest niezrozumiały - powiedział były wiceminister finansów. POMYSŁU PREZYDENTA NIE POCHWALA TEŻ PREMIER CZYTAJ WIĘCEJ

I dodał: - Politycy powinni ważyć słowa i być bardziej optymistyczni niż wskazuje na to sytuacja. Im prezydent, rząd i Bank Centralny będą bardziej optymistyczni - nawet jeśli będą się trochę mylić - tym mniejsze straty poniesie Polska.

mac ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane