• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Prezydent na YouTube: Składaj PIT w sieci

Prezydent na YouTube: Składaj PIT w sieci
Foto: prezydent.pl/YouTube Foto: Prezydent zachęca do składania PIT-ów w sieci

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej, która umożliwi jeszcze w tym roku składanie PIT-ów przez internet, bez konieczności posiadania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego - informuje kancelaria prezydenta. Informuje w sposób nowatorski - po raz pierwszy za pomocą filmu na portalu YouTube.

Nowelizacja znosi "obowiązek posiadania przez podatnika kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Wymóg ten był wymieniany jako główna przyczyna niewielkiej popularności elektronicznych rozliczeń z fiskusem. Dzięki temu jeszcze w tym roku każdy będzie mógł wysłać swój PIT przez internet" - informuje kancelaria w komunikacie.

Zniesiono też konieczność zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze składania deklaracji podatkowej przez internet. Podatnik będzie jedynie jednorazowo składał naczelnikowi Urzędu Skarbowego pełnomocnictwo do przesyłania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Zwolnieni z opłaty skarbowej

Dzięki nowelizacji - jak wyjaśnia Kancelaria - podatnik rozliczający się z fiskusem drogą elektroniczną zostanie zwolniony z opłaty skarbowej, którą dotychczas musiał uiszczać.

Ustawa wejdzie w życie z dniem opublikowania jej w Dzienniku Ustaw.

Minister musi powiedzieć tak

Wprowadzenie zmian wymaga wydania przez ministra finansów odpowiedniego rozporządzenia, które pomija vacatio legis. - Jestem przekonany, że minister finansów dotrzyma obietnicy i umożliwi nam jeszcze w tym roku rozliczenia się przez internet - mówi na filmie przygotowanym przez Kancelarię jej szef - Piotr Kownacki.

Ministerstwo Finansów zapowiada, że jeszcze przed świętami wielkanocnymi uruchomi system składania elektronicznych deklaracji podatkowych PIT-37, które nie będą wymagać posiadania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W tym roku z rozliczenia e-deklaracją, bez konieczności posiadania bezpiecznego e-podpisu, będą mogli skorzystać tylko podatnicy składający PIT-37 wraz z załącznikami: PIT/O, PIT/D, PIT 2K.

Małżonkowie, którzy będą chcieli się rozliczyć wspólnie, muszą jednak wypełnić druk papierowy.

//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane