• rozwiń

Prezydent ma receptę na kryzys: światowa waluta

Prezydent ma receptę na kryzys: światowa waluta
Foto: TVN24 Foto: Nursułtan Nazarbajew wie, co robić na kryzys

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zaapelował w środę o wprowadzenie jednej światowej waluty, co miałoby jego zdaniem stanowić remedium na kryzys gospodarczy. Pomysł, a raczej jego zarys, choć wywołał zdumienie, to kilku ekspertów uznało go za interesujący.

Nazarbajew, który krytykował nadmierną zależność świata od dolara i twierdził, że obecna polityka monetarna służy tylko indywidualnym interesom emitentów dominujących walut, oznajmił, że na spotkaniu G20 w Londynie 2 kwietnia należałoby omówić kwestię wprowadzenia światowej waluty pod egidą Narodów Zjednoczonych.

- Stworzenie światowej waluty powinno znaleźć się na porządku dziennym wszystkich ważniejszych organów politycznych i gospodarczych, szczytów i spotkań, w tym G8 i G20 - powiedział prezydent podczas forum ekonomicznego w stolicy Kazachstanu Astanie. Nie sprecyzował, w jaki sposób jego propozycja miałaby zaradzić kryzysowi.

Eksperci sceptyczni, ale...

Pomysły na nazwę dla światowej waluty

"akmetal" - Nursułtan Nazarbajew, prezydent Kazachstanu
"bancor" - John Keynes, amerykański ekonomista z Polowy XX wieku
"unitas" - Franklin Roosevelt, prezydent USA z połowy XX wieku

pomysły na walutę

Propozycja Nazarbajewa wywołała zdumienie niektórych specjalistów. Poparł ją jednak Ronbert Mundell, który w 1999 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za opracowanie systemu teoretycznego stanowiącego fundament wprowadzenia euro.

- Byłoby bardzo dobrze, gdyby G20 zajęła się tym pomysłem w Londynie - oświadczył Mundell.

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 2006 roku Edmund Phelps powiedział natomiast, że nie ma sensu, by na świecie istniało więcej niż 90 walut. - Ten pomysł wygląda bardzo dobrze. Ale chyba nie popieram całkowicie idei utworzenia jedynej wspólnej waluty, która będzie służyć nam wszystkim. To nie przyczyni się do rozwiązania problemów - uważa ekonomista.

Wraca, wraca, aż się ziści?

W niedawnym artykule dla dziennika "Rossijskaja Gazieta" Nursułtan Nazarbajew zasugerował, że wspólna waluta światowa mogłaby się nazywać "akmetal", od greckiego słowa "akme" oznaczającego najwyższą jakość.

Pomysł wprowadzenia jednej światowej waluty nie jest nowy. W latach czterdziestych XX wieku brytyjski ekonomista John Maynard Keynes zachęcał do utworzenia światowego banku centralnego, którego zadaniem byłoby m.in. wypuszczenie jednostki monetarnej o nazwie "bancor".

Także administracja prezydenta USA Franklina Roosevelta optowała za jedną walutą, tyle że o nazwie "unitas".


Walutą Kazachstanu jest tenge. 100 tenge to równowartość około 2,45 zł.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane