• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Prezydent Lula ma swoje pole naftowe

Prezydent Lula ma swoje pole naftowe
Foto: TVN24 Foto: Brazylia liczy, że dzięki podmorskiej ropie stanie się piątą potęgą gospodarczą świata

Brazylijski koncern naftowy Petrobras ogłosił przekazanie do eksploatacji dwóch swych podmorskich pól naftowych. Ich zasoby wynoszą 8,3 miliarda baryłek nadającej się do wydobycia ropy. Największe z pól nazwano Lula. Słowo to jest powszechnie znanym przydomkiem odchodzącego po ośmiu latach sprawowania urzędu prezydenta Brazylii Luiza Inacio Lula da Silvy.

Petrobras twierdzi jednak, że zmiana dotychczasowej nazwy pola Tupi na Lula wynika z tradycji określania takich obiektów nazwami zwierząt głębinowych. Lula po portugalsku oznacza kałamarnicę. Jednak dla Brazylijczyków Lula to ich ukochany prezydent, który po wypełnieniu dwóch kadencji odchodzi w niedzielę z urzędu. Osiem lat jego rządów okazało się okresem nienotowanego w historii rozkwitu kraju.

Władze Brazylii mają nadzieję, że eksploatacja podmorskich zasobów ropy naftowej wzmocni gospodarkę kraju i uczyni go w najbliższych latach piątą potęgą ekonomiczna świata.

Petrobras podał, że pole Lula jest największe z posiadanych przez koncern i zawiera 6,5 miliarda baryłek nadającej się do wydobycia ropy. Drugie z pól, Cernambi, zawiera 1,8 miliarda baryłek surowca. Cernambi oznacza małża. Wszystkie zasoby ropy w podmorskich złożach w posiadaniu Petrobrasu wynoszą 14 miliardów baryłek.

Pola Lula i Cernambi leżą w obrębie basenu Santos, na południowym Atlantyku, 300 kilometrów na południowy wschód od Sao Paulo. Pierwsze wiercenia w tym regionie rozpoczęto w 2006 roku, rok później podano o odkryciu tam olbrzymich złóż ropy.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane