• rozwiń

Temat: Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Komorowski: Polacy marzą o stabilnym zatrudnieniu

Komorowski: "Przemysłowy Weimar" szansą dla UE Odtwórz: Komorowski: "Przemysłowy Weimar" szansą dla UE
Foto: PAP | Video: TVN24 BiS Foto: Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że "Weimar przemysłowy" może być cenną odsłoną współpracy Polski, Niemiec i Francji | Video: Komorowski: "Przemysłowy Weimar" szansą dla UE

Przemysł daje poczucie stabilności miejsca pracy. To jest coś, o czym marzą Polacy i wiele innych społeczeństw - mówił w piątek na spotkaniu gospodarczego Trójkąta Weimarskiego w Krakowie prezydent Bronisław Komorowski. Zaznaczył, że "oparcie gospodarki na usługach nie wystarczy".

Przemysł ma to do siebie, że tak łatwo się go nie wywiezie za granicę. (...) To lepsze miejsce pracy, jeśli chodzi o wysokość zarobków są o 10 procent wyższe od średniej krajowej.

prezydent Bronisław Komorowski

- Z niepokojem przyglądamy się skutkom przyjętych rozwiązań w zakresie polityki przemysłowej UE. Mogą one zagrozić konkurencyjności polskiej gospodarki - powiedział prezydent.

- W UE chcemy dyskusji, jak ochronić środowisko w obliczu nadmiernej emisji dwutlenku węgla z równoczesnym utrzymaniem szans dla przemysłu, bez którego trudno wyobrazić sobie konkurowanie z innymi gospodarkami - mówił polski prezydent. Zaznaczył, że "oparcie gospodarki na usługach nie wystarczy".

Przemysł filarem gospodarki

Prezydent zwrócił uwagę, że sektor przemysłu "daje poczucie stabilności miejsca pracy". - To jest coś, o czym marzą Polacy. To jednak marzenie wielu innych społeczeństw - zaznaczył.

Zdaniem prezydenta przemysł ma to do siebie, że "tak łatwo się go nie wywiezie za granicę". Oznacza też większą stabilność na rynku pracy - stwierdził. - To lepsze miejsce pracy jeśli chodzi o wysokość zarobków. Te są o 10 procent wyższe od średniej krajowej - zaznaczył.

Europejscy giganci

Bronisław Komorowski podkreślił, że spotkanie w Krakowie jest niezwykle ważne, bo są na nim oprócz polityków także przedstawiciele, "praktycy" europejskiego przemysłu. - Oni tworzą 200 tysięcy miejsc pracy w Polsce i 1,25 miliona miejsc pracy na całym świecie. Wartość tych firm to 500 miliardów euro - wymieniał prezydent. Zaznaczył, że "Weimar przemysłowy" może być cenną odsłoną współpracy Polski, Niemiec i Francji, które odpowiadają za 40 proc. PKB Unii Europejskiej.

Prezydent Komorowski przypomniał, że produkcja przemysłowa w Polsce od września 2008 do września 2013 r. wzrosła o ponad 20 proc. dzięki m.in. przemysłowi meblarskiemu, motoryzacyjnemu, wydobywczemu czy chemicznemu.

Kryzys zniszczył miejsca pracy, a Unia nie pomogła

Z kolei minister ds. reindustrializacji Francji Arnaud Montebourg zwrócił uwagę na konieczność reformy wszystkich sektorów europejskiej polityki. Jego zdaniem Komisja Europejska nie stanęła na wysokości zadania w obliczu kryzysu. - KE, ECOFIN zajmowały się finansami czy bankowością, ale zapomnieliśmy o realnej gospodarce - podkreślał. - Kryzys zniszczył w Europie osiem milionów miejsc pracy, natomiast w ciągu ostatnich dwóch lat różnica w liczbie nowo tworzonych w USA i UE jest olbrzymia na korzyść Stanów - dodał.

- Chcemy w Europie klimatu sprzyjającego produkcji i przetwórstwu. Chcemy wspólnie zaangażować się w postawienie rozwoju przemysłowego na czele najważniejszych spraw - mówił zaś w Krakowie wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane