• rozwiń

Prezydent i premier polecą maszyną z Brazylii

Prezydent i premier polecą maszyną z Brazylii
Foto: TVN24/fot.embraer.com Foto: O nowych maszynach mówi Bogdan Klich

Latali radzieckimi, będą latać brazylijskimi. Nowymi samolotami najwyższych polskich władz będą brazylijskie Embraery 175 - zdradził minister Bogdan Klich. Rząd wynajmie je od LOT-u.

- VIP-y będą latały tymi samolotami, które otrzymuje w tej chwili LOT. Nie rozpisywaliśmy procedury przetargowej w tej sprawie, dlatego że chodzi o zagospodarowanie tych dwóch samolotów, które otrzymuje LOT - powiedział minister Klich.

Dodał, że ma nadzieję, iż do końca lata tego roku pierwszy samolot będzie już latał. W długoterminową dzierżawę maszyn od LOT-u ma zaangażować się Agencja Rozwoju Przemysłu, która będzie spłacać leasing przez pierwsze dwa lata.

Embraer 175 to niewielki samolot odrzutowy, obsługujący linie regionalne. Ich zasięg to 3000 kilometrów, więc polscy politycy będą nimi latać tylko na europejskich trasach i do niektórych stolic afrykańskich i bliskowschodnich - informuje RMF FM.

Chcąc polecieć za ocean, będą musieli skorzystać z większej maszyny. LOT posiada sześć maszyn tego typu. Każda na pokład może zabrać do 82 pasażerów, choć w wersji dla VIP-ów tych miejsc będzie zapewne mniej. Według specjalistów, to maszyny wygodne i ekonomiczne.

bgr ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane