• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Prezydent: Dyskusja o finansach bez dogmatów

Prezydent: Dyskusja o finansach bez dogmatów
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Inauguracja posiedzenia Narodowej rady Rozwoju

Niski dług publiczny nie jest gwarancją uniknięcia kryzysu, ale jego narastanie w szybkim tempie jest bardzo niebezpieczne - taki pogląd wyraził prezydent Lech Kaczyński, rozpoczynając posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju. Na spotkanie zaproszono ministra finansów Jacka Rostowskiego.

- Nie uważam długu publicznego za zło samo w sobie. Ostatnie doświadczenia, czyli 2009 rok, wykazały, że w krajach o bardzo niskim długu publicznym nastąpiło gwałtowne załamanie PKB - podkreślił prezydent. Zaznaczył, że poziom polskiego długu nie jest problemem, ale niepokoi dynamika jego wzrostu. - To jest nie tylko odczucie ekspertów, to jest także powszechne odczucie społeczne - dodał Lech Kaczyński.

W opinii prezydenta finanse publiczne łączą się "z niejedną sprzecznością", dlatego też wymaga "dyskusji bez dogmatu". - Polsce potrzebne są środki na modernizację, utrzymanie aparatu państwowego w odpowiednim stanie. Pod tym względem w ostatnim okresie sytuacja uległa pogorszeniu. Potrzebny jest wysiłek edukacyjny, zwłaszcza jeśli chodzi o jakość edukacji, a to wszystko kosztuje - wymieniał prezydent.

Według prezydenta...

Lech Kaczyński powiedział, że spotkania Rady poświęcone będą m.in. wydatkom, dochodom i kosztom społecznym, bo tylko na tej płaszczyźnie można mówić o racjonalnej naprawie finansów publicznych. Dodał, że rząd, który odpowiada za finanse publiczne, powinien przedstawić konkretne propozycje w tej sprawie. Lech KAczyński podkreślił też, że poważne problemy dotyczą również służby zdrowia oraz ubezpieczeń społecznych. Ocenił, że wydatki związane z utrzymaniem osób będących na emeryturach i rentach wywołują największą społeczną dyskusję. Zaliczył do nich m.in. świadczenia dla służb mundurowych.

... i według rządu

Minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że podczas spotkania przedstawi ogólne propozycje dotyczące reform właśnie tych obszarów. Liczy też, że prezydent nie będzie "hamulcowym".
- My i tak zrobimy to, co musimy, to co trzeba, ale pomoc pana prezydenta, chęć jego nieblokowania, niewetowania tych reform, będzie znaczyła tyle, że będziemy do przodu, że szybciej osiągniemy cel nisko zadłużonej Polski - powiedział przed spotkaniem.

Dodał, że gdyby słuchał recept PiS-u na walkę z kryzysem, dziś bylibyśmy w sytuacji Grecji.

Rada walczy z długiem

Powołana przez prezydenta Narodowa Rada Rozwoju zrzesza ekspertów z ekonomii, finansów publicznych, socjologii, demografii, również samorządowców, przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych. W jej skład wchodzą m.in. profesorowie: Witold Orłowski, Michał Seweryński i Stanisław Gomułka. We wtorkowym posiedzeniu bierze również udział minister finansów Jacek Rostowski.


Na koniec 2009 r. szacunkowe zadłużenie Skarbu Państwa wyniosło 631,5 mld zł. Było wyższe o 61,5 mld zł niż na koniec 2008 r., czyli o 10,8 proc. Relacja długu do PKB wyniosła 46,9 proc. Dług publiczny całego sektora finansów publicznych liczony według metodologii stosowanej przez UE oszacowano na 681,6 mld zł, co oznacza 50,7 proc. PKB. Dług liczony według metodologii polskiej wyniósł 666,3 mld zł, co stanowi 49,5 proc.

//sk/k mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane