• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Prezydent Czech popiera rozbudowę elektrownii jądrowych

Prezydent Czech popiera rozbudowę elektrownii jądrowych
Foto: Wikipedia CC BY SA/ DerHuti Foto: Prezydent Czech Vaclav Klaus

Prezydent Czech Vaclav Klaus podczas wizyty w siłowni jądrowej w Temelinie uznał projekt jej rozbudowy za racjonalny i zgodny z oczekiwaniami obywateli. - Rozbudowując Temelin, zapewnimy Czechom stabilne źródło dostaw energii elektrycznej w najbliższych kilkudziesięciu latach a energia jądrowa jest i będzie najtańszym źródłem energii - powiedział Klaus podczas wizyty w eletrowni.

Dwa reaktory Temelina i kolejne dwa w Dukowanach zapewniają obecnie jedną trzecią dostaw energii elektrycznej dla kraju. Budowa dwóch kolejnych bloków w Temelinie zwiększy udział energii jądrowej w czeskiej energetyce do 50 procent.

"Dlaczego obiawiać się energii jądrowej"

Przeglądając plany Temelina, Klaus radził, by nie przejmować się wysokimi kosztami budowy, które mogą przekroczyć 12 mld euro. - Te koszty zwrócą się w dwójnasób - przekonywał prezydent. Pytał również, dlaczego "mielibyśmy obawiać się energii jądrowej, skoro jest to energia czysta i bezpieczna. Budowa Temelina została zakończona w roku 2002. Elektrownia zlokalizowana 60 km od granicy z Austrią składa się z dwóch rosyjskich reaktorów uruchomionych w roku 2000 i 2002. Każdy z nich ma moc 1000 MV.

Rozbudowa elektrownii

Czeski rząd zaproponował zwiększenie mocy siłowni o dwa kolejne bloki z reaktorami wodno-ciśnieniowymi. Każdy z nich dysponowałby mocą co najmniej 1000 MV. W przetargu, który ogłosił czeski koncern energetyczny CEZ latem 2009 roku, uwzględniono warunek, że dostawca miałby również zapewnić zestawy paliwowe na 9 lat pracy reaktorów. Będzie to największy kontrakt w historii Republiki Czeskiej.

Trzy oferty

Na początku lipca 2012 roku oferty na rozbudowę Temelina złożyły trzy koncerny: francuska Areva,  należący do koncernu Toshiba - Westinghouse oraz konsorcjum MIR.1200, składające się z czeskiej firmy Skoda JS i dwóch filii rosyjskiego koncernu Rosatom. Na razie wiadomo, że Areva proponuje Czechom najnowszy reaktor EPR budowany w Finlandii, Francji i Chinach, natomiast Westinghouse - AP-1000 budowany w Stanach Zjednoczonych i Chinach. MIR.1200 zaleca reaktor MIR 1200 - modyfikację znanej konstrukcji rosyjskiej WWER 1000. Ostateczna decyzja o wyborze dostawcy zapadnie dopiero pod koniec 2013 roku.

Stabilne dostawy prądu

Podczas wizyty w Temelinie Vaclav Klaus powiedział, że nie może ingerować w przebieg przetargu, ale chciałby, by cena budowy nie przekroczyła 300 mld koron (około 12 mld euro). Dodał, że rozbudowa Temelina zapewni Czechom stabilne źródło dostaw energii elektrycznej w najbliższych kilkudziesięciu latach. - A co za tym idzie, stałe ceny za prąd. A to niebagatelne znaczenie w czasach kryzysu finansowego - stwierdził Vaclav Klaus.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane