• rozwiń

Prezydent chce wyłączyć Warszawę z Mazowsza

Prezydent chce wyłączyć Warszawę z Mazowsza
Foto: sxc.hu Foto: Warszawa stanie się odrębnym województwem?

Czy już niedługo Warszawa zamieni się w odrębne województwo? Za takim rozwiązaniem jest Lech Kaczyński, który chce, by do innych miast Mazowsza popłynęło więcej pieniędzy z Unii Europejskiej. Będzie jednak trudno, bo na propozycję sceptycznie patrzy Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Prezydent o swoim poparciu dla pomysłu województwa stołeczego poinformował w poniedziałek w Radomiu, gdzie spotkał się z prezydentami pięciu byłych miast wojewódzkich z Mazowsza. O tym, że Lech Kaczyński jest zwolennikiem takiego rozwiązania poinformował wcześniej "Dziennik".

Biedni z bogatego Mazowsza

Powstanie województwa stołecznego Warszawa to sprawa szczególnie ważna dla innych miast województwa mazowieckiego, takich jak Radom lub Siedlce. Środki pomocowe z Unii Europejskiej przysługują bowiem tylko tym obszarom, które nie przekroczyły 75 proc. unijnej średniej PKB na jednego mieszkańca. Tylko takie mogą zostać uznane za opóźnione w rozwoju społeczno-gospodarczym i wymagające wsparcia.

Gdy wchodziliśmy do Unii, wszystkie polskie regiony spełniały ten warunek. Jednak Mazowsze szybko się wzbogaciło. Tyle, że statystyki pociągnęła w górę głównie Warszawa.

Prezydent uważa, że wydzielenie Warszawy z Mazowsza jest niezbędne, szczególnie po roku 2013, kiedy to będzie obowiązywała nowa perspektywa finansowa w UE.

MRR:poczekajmy

Chłodno na propozycję prezydenta patrzy Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, zajmujące się dzieleniem unijnych środków. - Na razie nie znamy zasad według jakich będzie dokonywany podział funduszy strukturalnych po 2013 roku. Być może one się zmienią, dlatego przesądzanie o wyłączeniu Warszawy w tej chwili jest przedwczesne - mówi Stanisław Krakowski z biura prasowego MRR.

Podkreślił, że pieniądze, które UE przeznacza na dany region, są przyznawane m.in. proporcjonalnie do liczby zamieszkujących go mieszkańców. - Wyłączając Warszawę z województwa "wyjmujemy" z Mazowsza około dwa miliony ludzi. O tyle proporcjonalnie cały region dostałby mniejszą pulę - zaznaczył Krakowski.

Pomysł nienowy

Idea stołecznego województwa wraca już po raz kolejny. Już rząd Jarosława Kaczyńskiego zastanawiał się nad wydzieleniem Warszawy z województwa mazowieckiego. Prace miały się zacząć w 2008 roku, ale wcześniej odbyły się wybory, które PiS przegrało. Do pomysłu wróciło ono w swoim nowym programie przedstawionym na ostatnim kongresie.

bgr/mlas, sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane