• rozwiń

Prezydent blokuje dywidendę z GPW

Prezydent blokuje dywidendę z GPW
Foto: TVN24.pl Foto: Zyski GPW i KDPW wciąż nie dla budżetu

- Prezydent Lech Kaczyński skierował w piątek do Trybunału Konstytucyjnego czerwcową nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi - poinformował minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda. Miała ona m.in. umożliwić budżetowi uzyskanie dywidendy z zysków Giełdy Papierów Wartościowych i Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Minister Duda uzasadniał prezydencki wniosek do Trybynału Konstytucyjnego tym, że przyjęta przez Sejm nowelizacja uchyla albo zmienia te same przepisy, do których odnosiła się poprzednia nowelizacja z września 2008 roku. Prezydent nie podpisał do tej pory tej nowelizacji, ponieważ - na jego wniosek - zajmował się nią Trybunał Konstytucyjny.

- Jeśli chodzi o dywidendy z zysków GPW i KDPW, to zmiany umożliwiające ich wypłatę wejdą w życie po podpisaniu przez prezydenta nowelizacji ustawy z września 2008 roku. W związku z tym, druga nowelizacja z czerwca tego roku, regulująca tę samą kwestię, jest bezprzedmiotowa. Jej wejście w życie spowodowałoby tylko legislacyjny bałagan, niedopuszczalny w demokratycznym państwie prawa - powiedział Duda.

Będzie dywidenda, jak będzie podpis

Resort skarbu szacuje, że tylko w latach 2006 i 2007 giełda zarobiła "na czysto" odpowiednio ponad 107 mln zł i 135 mln zł. KDPW z kolei osiągnął w tym czasie zysk w wysokości 69 mln zł i 47 mln zł.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka ministerstwa finansów Magdalena Kobos, chodzi w sumie o około pół miliarda złotych z dywidend. Przerwa w zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy obu spółek trwa do 30 lipca. Bez zmian w ustawie nie będą one mogły podjąć decyzji o wypłacie dywidendy.

mkg/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane