• rozwiń

Prezydenckie weto przyjęte

Prezydenckie weto przyjęte
Foto: TVN24 Foto: Sejm znów nie zdołał odrzucić prezydenckiego weta

Sejm przyjął weto prezydenta do ustawy o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych. Lech Kaczyński zawetował ustawę w połowie stycznia argumentując, iż niedostatecznie zabezpiecza ona interesy przyszłych emerytów.

Ustawa przewidywała utworzenie funduszy wypłacających przyszłym emerytom świadczenia z OFE.

Funduszami tymi miały zarządzać zakłady emerytalne pobierające za swoje usługi opłaty w wysokości do 3,5 proc. kwot wypłacanych emerytom. Kwoty gromadzone w funduszach nie miały podlegać waloryzacji, a rosnąć miały tylko wtedy, gdyby fundusze miały zyski.

- Podstawowym powodem, dla którego pan prezydent odmówił podpisania ustawy o dożywotnich emeryturach kapitałowych jest to, że w jej przepisach brak jest realnej ochrony sytuacji przyszłych emerytów i świadczeń, jakie mają oni otrzymywać przed skutkami ewentualnych kryzysów finansowych - wyjaśniał w styczniu prezydencki minister Andrzej Duda.


Większość 3/5 niezbędna do ponownego uchwalenia ustawy wynosiła 276 posłów. Za ponownym uchwaleniem ustawy, czyli odrzuceniem weta prezydenta, było 217 posłów, przeciw opowiedziało się 200, nikt nie wstrzymał się od głosu.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane