• rozwiń
  • WIG20 2325.16 +2.13%
  • WIG30 2669.62 +2.08%
  • WIG 59936.46 +1.83%
  • sWIG80 11642.53 +0.69%
  • mWIG40 4064.68 +1.34%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Prezesi domagają się 300 mld dolarów

Prezesi domagają się 300 mld dolarów
Foto: PAP/EPA Foto: Pieniędzy dla amerykańskich gigantów wciąż za mało

Prezesi amerykańskich firm domagają się natychmiastowego wsparcia - kolejnych 300 miliardów dolarów. Między nimi są takie giganty jak Robert Steel z czwartego co do wielkości aktywów holdingu bankowego w USA - Wachovii i Roger Ferguson, który zawiaduje TIAA-CREF, także jedną z największych amerykańskich instytucji finansowych.

Przedsiębiorcy chcą "pakietu zachęt", który wyśle Amerykanów na zakupy. Zebrani na Wall Street prezesi zaapelowali także do prezydenta-elekta Baracka Obamy o szybkie ogłoszenie jego gospodarczego dream teamu.

Długi spis roszczeń

Na żądaniach finansowych nie koniec. Prezesi zgodzili się, że w erze globalizującego się świata, gospodarka amerykańska nie ozdrowieje, bez międzynarodowej koordynacji działań. Domagali się także inwestycji w infrastrukturę, długofalowych programów i stałych cięć podatkowych.

Część ze zgromadzonych opowiada się także za wsparciem "zakrojonej na szeroką skalę reformy systemu służby zdrowia" i opowiedzieli się za powszechną ochroną zdrowotną, zwracając uwagę na fakt, że 47 mln Amerykanów jest nieubezpieczonych.

Problem Kongresu

Analitycy podkreślają jednak, że na szybką odpowiedź Waszyngtonu nie ma co liczyć.

Projekt ustawy, za którego rychłym przyjęciem lobbuje Obama, już spotkał się z opozycją wielu republikańskich kongresmenów. Stąd też mało prawdopodobnym jest, by Kapitol przegłosował go na ostatniej sesji w tym tygodniu.

jjb//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane