• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Prezes URE rezygnuje

Prezes URE rezygnuje

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk zrezygnował ze stanowiska - poinformowała w środę rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska. Powody tej decyzji nie są jeszcze oficjalnie znane.

Marek Woszczyk pełnił funkcję prezesa URE od 1 czerwca 2011 r. Zgodnie z tegoroczną nowelizacją Prawa energetycznego, w terminie do 26 stycznia 2014 r. Prezes Rady Ministrów miał ogłosić konkurs na stanowisko Prezesa URE.

Woszczyk nowym prezesem PGE?

Według nieoficjalnych doniesień medialnych, Woszczyk miałby ubiegać się o stanowisko prezesa PGE w konkursie rozpisanym po rezygnacji Krzysztofa Kiliana.

Minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński ocenia, że do końca roku wybrany powinien zostać prezes PGE. Minister nie potwierdził, czy Marek Woszczyk startuje w konkursie na stanowisko prezesa, ocenił go jednak jako profesjonalistę.

- Z tego, co wiem, powinno to (wybór prezesa PGE - red.) nastąpić do końca roku - odpowiedział, zapytany przez dziennikarzy o możliwy termin wyboru szefa spółki.

Minister nie potwierdził, czy Marek Woszczyk startuje w konkursie na szefa PGE, o czym wcześniej donosiły media.

- Wybór prezesa PGE to decyzja rady nadzorczej. Nie wiem, czy prezes Woszczyk startuje. Słyszałem tylko o tym z doniesień medialnych - powiedział.

Rezygnacja nie wpłynie na prace URE

URE zapewnia, że rezygnacja w żaden sposób nie zaburza toczących się postępowań taryfowych. - Departament odpowiedzialny za zatwierdzanie taryf jest nadzorowany przez wiceprezesa Macieja Bando - wyjaśniła Agnieszka Głośniewska.

Zgodnie z prawem, w razie przyjęcia rezygnacji Prezesa URE jego obowiązki - do czasu powołania nowego - pełni Wiceprezes URE. Z mocy ustawy, nie może on jedynie zwalniać przedsiębiorstwa energetycznego z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia lub też cofnąć takiego zwolnienia.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki jest centralnym organem administracji rządowej powołanym na mocy ustawy Prawo energetyczne, do realizacji zadań z zakresu regulacji gospodarki paliwami i energią oraz promowania konkurencji.

Kompetencje Prezesa URE obejmują m.in. udzielanie i cofanie koncesji oraz zatwierdzanie i kontrolowanie stosowania taryf dla paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła, uzgadnianie projektów planów rozwoju przedsiębiorstw energetycznych, wyznaczanie operatorów systemu przesyłowego, systemu dystrybucyjnego, magazynowania i skraplania gazu ziemnego, kontrolowanie wypełniania przez właściciela sieci przesyłowej oraz operatora systemu przesyłowego gazowego obowiązków, kontrolowanie standardów jakościowych obsługi odbiorców oraz kontrolowanie na wniosek odbiorcy dotrzymania parametrów jakościowych paliw gazowych i energii elektrycznej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane