• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Prezes SocGen odchodzi po aferze stulecia

Prezes SocGen odchodzi po aferze stulecia
Foto: TVN24 Foto: Pokłosie afery stulecia

Prezes francuskiego banku Societe Generale, Daniel Bouton, odejdzie w maju ze swojego stanowiska. Decyzję podjął w niecałe cztery miesiące po wykryciu "oszustwa stulecia" dokonanego przez maklera SocGen Jerome Kerviela.

Komunikat przekazany mediom przez bank Societe Generale informuje, że 58-letni Bouton odejdzie ze stanowiska prezesa na własną prośbę. Dyrekcja firmy nie chce jednak podawać przyczyn tej decyzji. Po ustąpieniu Bouton będzie jednak wciąż kierował radą nadzorczą SocGen.

Na stanowisku prezesa zastąpi go 44-letni Frederic Oudea, obecny dyrektor generalny banku, mający według prasy opinię "człowieka Boutona".

Media przypominają, że od momentu ujawnienia pod koniec stycznia "afery Kerviela", w wyniku której francuski bank stracił około 4,9 mld euro, Bouton dwukrotnie podawał się do dymisji, domagał się jej też w publicznych wypowiedziach prezydent Nicolas Sarkozy. Za każdym razem jednak rada nadzorcza banku odrzucała dymisję.

Śledztwo trwa
Aktualnie trwa śledztwo w sprawie gigantycznych strat w Societe Generale. Główny podejrzany, 31-letni makler Jerome Kerviel jest oskarżony o fałszerstwa, nadużycie zaufania i niedozwoloną działalność komputerową. Kerviel utrzymuje, że działał w pojedynkę, ale jego bankowi zwierzchnicy zdawali sobie sprawę z tego co robi i tolerowali zawieranie ryzykownych transakcji, dopóki przynosiły pieniądze.

Wewnętrzny raport SocGen przeprowadzony po wykryciu afery ujawnił, że bank nie miał odpowiedniego systemu zabezpieczeń przed takimi defraudacjami.

bgr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane