• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Prezes PZU na celowniku posłów

Prezes PZU na celowniku posłów
Foto: TVN24 Foto: Niepewna przyszłość Jaromira Netzla W PZU

Pod Jaromirem Netzlem chwieje się fotel prezesa PZU. Sejmowa Komisja Skarbu skieruje do premiera wniosek o jego odwołanie. Posłom nie podoba się podpisywanie przez Netzla umów sponsorskich z "dziwnymi spółkami" na wiele milionów złotych.

Sejmowa Komisja Skarbu Państwa uchwaliła dezyderat, w którym podkreśla potrzebę zmiany zarządu zależnej od Skarbu Państwa spółki PZU SA.

Wniosek o głosowanie nad dezyderatem w sprawie PZU zgłosił niezrzeszony poseł Zygmunt Wrzodak. Za przyjęciem dokumentu głosowało 13 posłów, jeden był przeciw. Teraz pismo ma być skierowany do premiera Jarosława Kaczyńskiego.

W dezyderacie, komisja skarbu podkreśla konieczność podjęcia przez zarząd spółki strategicznych działań. - Działania te dotyczą przede wszystkim określenia nowych kierunków rozwoju firmy, zmiany zasady zarządzania spółką, zakończenia procesu zmian personalnych oraz zwiększenia zaufania do kadry kierowniczej w spółce oraz wprowadzenia jasnych kryteriów awansu i wynagrodzenia pracowników - napisano w dezyderacie.

- Komisja skarbu państwa stoi na stanowisku, że obecny skłócony zarząd nie jest w stanie sprostać wyżej wymienionym wyzwaniom i występuje do premiera i ministra skarbu państwa o jak najszybszą zmianę zarządu spółki, a szczególnie prezesa PZU SA Jaromira Netzela - czytamy w dezyderacie komisji.

Jaromira Netzla na prezesa PZU powołał minister skarbu Wojciech Jasiński w czerwcu ubiegłego roku. W grudniu Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła jego prezesurę mimo wątpliwości. Mimo doświadczenia na kierowniczym stanowisku w banku PKO BP osoba Netzla budziła kontrowersje, dzięki artykułom "Rzeczpospolitej". Według dziennika miał on być zamieszany w aferę Drob-Kartelu, pomorskiej firmy przetwarzającej kurczaki. Spółka upadła, zostawiając po sobie 20 mln zł długów.

Przez prawie 30 lat Netzel miał też współpracować z oskarżonym o wyłudzenia i podejrzewanym o pranie brudnych pieniędzy Jerzym B. W historii tej znajomości miały przewijać się upadłości różnych firm i wyłudzony kredyt z banku PKO BP.

Netzel mający poparcie PiS i prezydenta Lecha Kaczyńskiego tłumaczył, że to te bezpodstawne ataki mają doprowadzić do jego odwołania.

Wieczorem PAP opublikowała jako materiał zlecony (płatny) oświadczenie prezesa Jaromira Netzla, w którym szczegółowo rozprawia się on z zarzutami przedstawionymi przez posła Zygmunta Wrzodaka na posiedzeniu komisji. Według prezesa część umów kwestionowanych sponsorskich została zawarta jeszcze przez poprzednie kierownictwo PZU SA, część ma charkter incydentalny, a niektóre w ogóle nie istnieją.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane