• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Prezes Polskiego Holdingu Obronnego odwołany

Prezes Polskiego Holdingu Obronnego odwołany
Foto: TVN 24/ Cargo Cult Foto: Wóz wsparcia bezpośredniego PL-01 Concep

Rada nadzorcza Polskiego Holdingu Obronnego, czyli dawnego Bumaru, odwołała w środę prezesa spółki Krzysztofa Krystowskiego i wiceprezes ds. personalnych Agnieszkę Rajczuk-Szczepańską - dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa w dwóch źródłach związanych z kierownictwem spółki.

Do pełnienia obowiązków prezesa został wyznaczony wiceprezes Marcin Idzik (do tej pory odpowiadał za sprzedaż i marketing). W zarządzie spółki są jeszcze Mariusz Andrzejczak (odpowiedzialny za nowe technologie i rozwój) i Patrycja Zielińska (finanse i audyt).

40 spółek w jednym

Właścicielami PHO są Ministerstwo Skarbu Państwa i Agencja Rozwoju Przemysłu. Holding tworzy 40 spółek zatrudniających ok. 10 tys. osób. Firma jest głównym polskim dostawcą i eksporterem uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego.

We wrześniu poinformowano, że rząd zdecydował o powołaniu polskiej grupy zbrojeniowej. Ma ona skupiać wszystkie kluczowe przedsiębiorstwa pracujące ma rzecz obronności, m.in. PHO, Hutę Stalowa Wola i 11 wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych.

Kłopot z połączeniem

Program konsolidacji przemysłu zbrojeniowego rozpoczęty w roku 2007 zakładał skupienie zakładów w grupie Bumar. W ostatnich dwóch latach koncepcja, ze względu na trudności Bumaru, natrafiała na opór poległych MON przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych i Huty Stalowa Wola.

Pojawił się pomysł konsolidacji nie wokół jednego, lecz dwóch podmiotów. Pod koniec stycznia rząd zapowiedział opracowanie wariantów dalszej konsolidacji. Według najnowszej koncepcji przedsiębiorstwa z branży zbrojeniowej zostaną skonsolidowane wokół nowego podmiotu.

"Nieprzypadkowe" publikacje

Przed południem Krystowski zapowiedział, że spółka złoży zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa i pozwy o ochronę dóbr osobistych przeciwko Agencji Lotniczej Altair. To wydawca m.in. portalu internetowego atair.com.pl i miesięcznika "Raport - Wojsko, Technika, Obronność", które od miesięcy krytycznie piszą o PHO.

We wtorek na portalu ukazał się artykuł "Komornik w byłym Bumarze", w którym napisano, że firma przegrała sprawę o zapłatę wynagrodzenia pośrednikowi zaangażowanemu w sprzedaż ponad 200 wozów zabezpieczenia technicznego do Indii i musi mu zapłacić ponad 30 mln dolarów.Na konferencji prasowej w środę Krystowski zaprzeczył, by zostało wydane jakiekolwiek orzeczenie albo tytuł egzekucyjny lub wykonawczy. Ocenił, że publikacja "pojawia się nieprzypadkowo w czasie, gdy na najbliższym posiedzeniu rady nadzorczej PHO mają być podjęte ważne decyzje dotyczące handlu zagranicznego". - W naszym przekonaniu są to działania o charakterze lobbingowym, sprzeczne z interesem Skarbu Państwa, a artykuł ten stanowi bezprawną próbę wpływania na decyzje organów statutowych spółki - oświadczył prezes PHO. Zapowiedział, że wystąpi do służb specjalnych o wzmocnienie nadzoru nad działalnością spółki.

Krystowski ocenił też, że podłożem publikacji "jest zerwanie przez PHO umowy doradczej z firmą ATU, w imieniu której doradztwo świadczył Tomasz Hypki, prezes zarządu A.L. Altair sp. z o.o.".

Za 2012 r. ówczesna Grupa Bumar zanotowała ok. 3,2 mld zł przychodu i zysk 47 mln zł.

Idzik za Krystowskiego

Krystowski kierował Bumarem, a potem PHO od kwietnia 2012 r. W latach 2003-2006 był wiceministrem gospodarki, odpowiadał za konkurencyjność i innowacyjność gospodarki, nadzór nad jednostkami badawczo-rozwojowymi oraz Urzędem Patentowym RP, a także za restrukturyzację przemysłu obronnego i lotniczego oraz za offset, czyli transfer technologii do polskich firm od zagranicznych kontrahentów. W latach 1995-2003 pracował w Grupie Impel, która oferuje usługi ochrony mienia.

Idzik zanim w czerwcu 2012 r. został wiceprezesem Bumaru, od listopada 2009 r. był wiceministrem obrony odpowiedzialnym za zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego. W MON pracował od początku 2008 r., najpierw jako radca generalny - pełnomocnik MON ds. procedur antykorupcyjnych, a od czerwca 2009 jako dyrektor biura ds. procedur antykorupcyjnych. Przedtem był związany z sektorem samorządowym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane