• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Prezes NBP: czeka nas ciężki czas

Prezes NBP: czeka nas ciężki czas
Foto: TVN24 Foto: Prezes NBP zapowiada ciężkie czasy

Rada Polityki Pieniężnej będzie obserwować, czy obecny okres wzrostu inflacji jest spowodowany czynnikami podażowymi, mającymi charakter jednorazowych szoków, czy jest to jakiś nowy trend - powiedział prezes NBP, Sławomir Skrzypek.

- Mamy teraz okres wzrostu inflacji. Jest to zjawisko o charakterze globalnym, a spowodowane jest czynnikami podażowymi, czyli cenami żywności, surowców i ropy. (...) Jeżeli te czynniki mają charakter jednorazowych szoków, to inflacja po ich ustaniu powinna wrócić do poprzednich poziomów. Ale powstaje pytanie, czy to rzeczywiście są szoki, czy też jakiś nowy trend. Jest też pytanie, jak długo te szoki mogłyby trwać. Taka sytuacja (przebicia celu inflacyjnego 2,5 proc.) może się więc wydarzyć. Jednak jeżeli to przebicie spowodowane by było tylko czynnikami podażowymi, to powstaje problem, jaka powinna być w takich warunkach decyzja Rady. Musimy więc szczególnie obserwować to, co się obecnie dzieje - powiedział Skrzypek.

Dodał, że uwolnienie cen energii może spowodować wzrost inflacji. - RPP będzie to analizowała - powiedział Skrzypek.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane