• rozwiń

Prezes giełdę swą widzi ogromną

Prezes giełdę swą widzi ogromną
Foto: tvn24.pl/TVN CNBC Biznes Foto: Parkiet najlepiej sprzedać na parkiecie

- Rekordowa wartość oferty publicznej, prywatyzacja i utworzenie WIG30 - to według prezesa Giełdy Papierów Wartościowych największe wydarzenia nadchodzących miesięcy na warszawskim parkiecie. Jeśli w ciągu roku wszystkie by się zrealizowały, to GPW byłaby potężna jak nigdy.

- Giełda na giełdę - to zdaniem Sobolewskiego najlepszy sposób prywatyzacji warszawskiego parkietu. Prezes GPW przewiduje w TVN CNBC Biznes, że Skarb Państwa powinien przeprowadzić jej ofertę publiczną w drugiej połowie tego roku. - Oferta publiczna dzisiaj wydaje się najbardziej optymalną formą kreowania dodatkowej wartości - przekonuje. Według niego, powinno do tego dojść w drugiej połowie tego roku.

Giełda Pierwszej Wielkości

Ludwik Sobolewski uważa także, że powstanie WIG-u 30 to kwestia najwyżej roku. Zdaniem prezesa Giełdy Papierów Wartościowych - powiększenie głównego warszawskiego indeksu będzie możliwe po serii najbliższych dużych debiutów. Na 2010 rok planowane są między innymi oferty PZU oraz spółek energetycznych.

Nie zabraknie też mniejszych debiutów. Według wcześniejszych doniesień medialnych, w tym roku na GPW może zadebiutować ponad 40 spółek. Eksperci szacują, że wchodząc na GPW spółki mogą sprzedać akcje nawet za 30 mld zł. Tylko IPO trzech z nich może mieć wartość aż 22 mld zł, podkreśla Credit Suisse. Wartość oferty Tauron Polska Energia, której przeprowadzenie planowane jest na czerwiec, szacowana jest nawet na 10 mld zł, co byłoby największym IPO w historii GPW, która rozpoczęła działalność w 1991 roku. Wielkie będą także oferty PZU i Polkomtela. W końcu sama GPW może w tym roku zadebiutować na rynku.

W ubiegłym roku wartość ofert publicznych przeprowadzonych na GPW wyniosła 1,59 mld euro, co dało jej trzecie miejsce w Europie po NYSE Euronext i London Stock Exchange. Kapitalizacja warszawskiej giełdy wynosi 149 mld euro, co oznacza, że w grupie europejskich gospodarek wschodzących wyprzedzają ją tylko rynki akcji w Rosji i w Turcji.

mkg//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane