• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Prezes brał więcej?

Prezes brał więcej?
Foto: TVN24 Foto: Główna siedziba ZUS w Warszawie

Po trzy nowe zarzuty Prokuratura Okręgowa w Szczecinie postawiła byłemu prezesowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Sylwestrowi R. i byłemu dyrektorowi szczecińskiego oddziału ZUS Tadeuszowi D. - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz.

Szczecińska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie korupcji w ZUS, w której to sprawie zatrzymano pięć osób. Czterech spośród podejrzanych przebywa w areszcie.

Jak powiedziała Wojciechowicz, Sylwester R. usłyszał trzy kolejne zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej. Tadeuszowi D. prokuratura zarzuciła dodatkowo wręczenie łapówki i dwukrotne przekroczenie uprawnień w celu przyjęcia korzyści majątkowej. Tadeusz D. przyznał się do części nowych zarzutów, natomiast Sylwester R. nie przyznaje się do winy.

8 września ABW na polecenie prokuratury zatrzymała ówczesnych: prezesa ZUS i dyrektora szczecińskiego oddziału ZUS i trzech innych podejrzanych w sprawie. W trakcie przesłuchań w Prokuraturze Okręgowej w Szczecinie tylko zastępca dyrektora szczecińskiego oddziału ZUS Jan A., któremu postawiono zarzut wręczenia korzyści majątkowej, przyznał się do winy.

Były prezes ZUS Sylwester R. usłyszał wtedy sześć zarzutów dotyczących łapownictwa i czerpania korzyści majątkowych w związku z pełnioną funkcją. Miał przyjmować prezenty m.in. telewizor, pobyt w hotelu i materiały budowlane. Były dyrektor szczecińskiego oddziału ZUS Tadeusz D. usłyszał zarzuty zarówno dawania łapówek, jak i nakłaniania do wręczania mu korzyści majątkowych.

Pozostali trzej oskarżeni usłyszeli po jednym zarzucie. Sąd Okręgowy w Szczecinie zastosował we wrześniu 3-miesięczny areszt wobec 4 z 5 podejrzanych. Aresztu nie zastosował wobec Jana A., który przyznał się do stawianych mu zarzutów. We wtorek sąd rozpatrzy skargi obrońców na areszty dla czwórki podejrzanych.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane