• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Prezes Banku Światowego recesji się nie boi

Prezes Banku Światowego recesji się nie boi
Foto: EPA Foto: Robert Zoellick, prezes Banku Światowego

Mimo prognoz ekonomistów wieszczących recesję w Stanach Zjednoczonych, prezes Banku Światowego jest innego zdania.

Opublikowane w piątek miesięczne dane na temat rynku pracy w USA były gorsze od najbardziej pesymistycznych prognoz: w sierpniu znikło dokładnie tyle samo miejsc pracy ile powstawało, podczas gdy analitycy zakładali, że powstanie 70 tys. nowych etatów

Ekonomiści podejrzewają, że dane te mogą świadczyć o tym, iż Stanom Zjednoczonym może grozić nowa recesja. Zoellick jest jednak innego zdania: - Nie uważam, aby Stany Zjednoczone i cały świat ponownie wpadły w recesję.

Jego zdaniem amerykańska gospodarka prawdopodobnie będzie odnotowywała powolny wzrost przy wysokim bezrobociu, ale recesji uniknie.

EU stoi przed wyzwaniami

Prezes Banku Światowego skomentował też sytuację w Europie. Według niego kraje europejskie być może będą musiały pogłębić swoją integrację finansową. Zasugerował, że europejskie rządy powinny zrezygnować z części kontroli nad swoimi budżetami, by polityka wydatkowa krajów strefy euro była bardziej skoordynowana.

W rozmowie z dziennikarzami szef Banku Światowego ocenił, że przed Europą stoją bardziej "bezpośrednie" wyzwania niż przed USA, a kryzys zadłużenia publicznego może tam podkopać zaufanie konsumentów i inwestorów.

Szef Banku Światowego wypowiedział się dzień po tym, jak europejskie giełdy odnotowały duże spadki związane z obawami przed recesją w USA i kryzysem zadłużenia publicznego w Europie.

jm\mtom\k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane