• rozwiń
  • WIG20 2317.17 +0.60%
  • WIG30 2667.09 +0.68%
  • WIG 59852.70 +0.63%
  • sWIG80 11656.13 +0.15%
  • mWIG40 4074.92 +0.95%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Prezent dla Grecji. Rating podniesiony o sześć poziomów

Foto: EPA Foto: Grecki rząd doczekał się dowodu uznania

Agencja ratingowa Standard & Poor's sprawiła Grekom wielki prezent na koniec roku i bez wcześniejszych zapowiedzi znacząco podniosła rating ich kraju. Zamiast "częściowej niewypłacalności", został on ustanowiony sześć poziomów wyżej na "B-".

W uzasadnieniu zwrócono uwagę na "silną determinację" krajów strefy euro do utrzymania Grecji w eurolandzie. Pochwalono też rząd w Atenach za "nieustane wysiłki mające na celu ograniczenie wydatków".

Lekka ulga

Rating "B-" nadal jest traktowany jako śmieciowy, ale ze stabilną perspektywą. Oznacza to, że zdaniem agencji S&P sytuacja finansowa Grecji ustabilizowała się i nie ma już zagrożenia bliskim bankructwem.

W znacznej mierze decyzja agencji jest wynikiem analizy opublikowanego w poniedziałek raportu trojki (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy) na temat postępów zadłużonej Grecji w reformowaniu gospodarki. Napisano w nim, że kraj ten zasłużył na wypłatę następnej transzy w ramach drugiego międzynarodowego pakietu ratunkowego wartego 130 mld euro. Wskazano jednak, że nadal istnieje ryzyko, iż Grecja nie zrealizuje podjętych zobowiązań.

Poprawienie ratingu oznacza, że Grecja znajduje się w nieco lepszej sytuacji finansowej i rokuje dobrze na przyszłość. Im lepszy wynik tym mniejsze koszty ponosi państwo przy pożyczaniu pieniędzy na rynku. Grecja od jakiegoś czasu z powodu najniższych ratingów musiała uciec się wyłącznie po pomoc od organizacji międzynarodowych, bowiem prywatne banki domagałyby się bardzo wysokich procentów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane