• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Premier zapewnia: na razie bez podatku od mieszkań

- Społeczeństwo jest zbyt ubogie na podatek katastralny - premier dementuje doniesienia, że rząd planuje rychłe wprowadzenie takiego podatku od nieruchomości.

- Podatek katastralny doprowadziłby do wywłaszczenia wielu ludzi - mówił premier, uzasadniając dlaczego jest przeciwnikiem szybkiego wprowadzenia nowej formy opodatkowania nieruchomości.

Według prasowych doniesień rząd miał planować sfinansowanie podwyżek dla służby zdrowia właśnie z wpływów z podatku katastralnego. Wypowiedź premiera ucina te spekulacje.

Jarosław Kaczyński podtrzymał natomiast propozycje wprowadzenia specjalnego podatku dla najbogatszych, który stałby się źródłem finansowania podwyżek w służbie zdrowia. Jednak pytany o szczegóły podatku Jarosław Kaczyński uniknął odpowiedzi i mówił tylko o tym, kto miałby zostać nim obciążony.

Natomiast zapytany, czy rząd zamierza podnieść podatek od osób prawnych (CIT), premier powiedział, że w tej chwili trwają pace nad tym, w jaki sposób skonstruować system podatkowy tak, żeby nie obciążając ludzi gorzej i średnio zarabiających, móc ściągnąć więcej pieniędzy do budżetu.

Wcześniej wicepremier Przemysław Gosiewski o podatku katastralnym wypowiedział się w podobnym tonie, dodając jedynie, że wprowadzenie podatku katastralnego jest wymagane przez Unię Europejską, ale jego zdaniem należy to zrobić jak najpóźniej i przy zastosowaniu najniższych możliwych stawek.

Natomiast eksperci finansowi komentując te wypowiedzi polityków stwierdzają, że dla gospodarki korzystniejsze byłoby wprowadzenie podatku majątkowego - właśnie takiego jak kataster - niż podwyżka podatków PiT lub CiT. Ich zdaniem te ostatnie "odbierają zarobione pieniądze", co zniechęca do dalszego wysiłku - i zarabiania. Natomiast podatek majątkowy skłania właśnie do dodatkowego wysiłku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane