• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Rosyjskie embargo na wieprzowinę z UE

Premier zapewnia: mięso z polskich świń jest zdrowe

Tusk: mięso z polskich świń jest zdrowe Odtwórz: Tusk: mięso z polskich świń jest zdrowe
Foto: TVN24 | Video: TVN24 BiS Foto: W związku z wykryciem na Litwie przypadków afrykańskiego pomoru świń Rosja wstrzymała import wieprzowiny z całej Unii Europejskiej | Video: Tusk: mięso z polskich świń jest zdrowe

- Nie ma żadnego powodu do niepokoju, mięso z polskich świń jest zdrowe - zapewniał podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk. Poinformował też, że 27 lutego do strefy buforowej udadzą się na kontrole rosyjscy eksperci. Spotkają się tam z polskimi przedstawicielami rządu i służb weterynaryjnych.

Podczas posiedzenia, Rada Ministrów wysłuchała informacji ministra rolnictwa na temat afrykańskiego pomoru świń. "Zdecydowano, że rekomendacje i kolejne przedsięwzięcia wymagają dodatkowych analiz i ustaleń w celu wyeliminowania ewentualnych zagrożeń" - informuje komunikat rządu. Szczegóły przedstawił na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

- Tworząc strefę buforową działamy prewencyjnie - mówił szef rządu. - W Polsce nie ma żadnego przypadku zachorowania świń - podkreślił.

- Zachorowania na afrykański pomór świń dotyczy tylko dzików - dodał. Dwa zarażone zwierzęta znaleziono w Podlaskiem, w strefie przygranicznej z Białorusią. Wcześniej ASF wykryto u dzików na Litwie, w związku z czym 29 stycznia Rosja zażądała od UE, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej z Unii do Rosji, co oznacza w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu mięsa.

Polskie mięso zdrowe

Nie ma żadnego powodu do niepokoju. Mięso z polskich świń jest zdrowe. Będziemy szukać metod i środków, by złagodzić producentom skutki wprowadzenia embarga

premier Donald Tusk

- Nie ma żadnego powodu do niepokoju. Mięso z polskich świń jest zdrowe - zapewniał premier. Przyznał, że dla niektórych skupujących mięso świń z regionów wchodzących w strefę buforową "wydaje się mniej atrakcyjne". - Dlatego będziemy szukać metod i środków, by złagodzić skutki dla producentów w tych wybranych misjach - powiedział.

Poinformował przy tym, że 27 lutego do strefy buforowej udadzą się na kontrole rosyjscy eksperci. Spotkają się tam z polskimi przedstawicielami rządu i służb weterynaryjnych. Będą starali się przekonać Rosjan do zniesienia embarga. - Dziś mamy do czynienia bardziej problem z psychicznym - wskazał premier.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane